Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ poslal miliony eur na soukromý účet albánského lobbisty, potvrzuje dokument

Potíže Skupiny ČEZ v Albánii – ilustrační koláž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potíže Skupiny ČEZ v Albánii – ilustrační koláž | foto: Lidové noviny

TIRANA/PRAHA ČEZ v roce 2009 za působení generálního ředitele Martina Romana poslal do Albánie ve dvou transakcích sedm milionů eur (tehdy 180 milionů korun) na soukromý účet tamního lobbisty. Výpis z účtu Kosovana Nueho Kalaje získaný deníkem MF Dnes potvrzuje, že odesílatelem byl skutečně český energetický gigant.

V roce 2009 došlo k privatizaci jediné albánské energetické firmy a ČEZ v ní získal rozhodující podíl za částku 102 milionů eur. Kromě toho se na soukromém účtu Kalaje ale objevilo i 6,8 milionu eur, které si Kosovan vybral v hotovosti pouhé čtyři dny po transakci. Na účet nechodily finance od nikoho jiného.

Albánské úřady šetří, jestli byly peníze použity k uplácení tamních politiků. Peníze na účet podle informací pondělní MF Dnes, která dokumenty získala, poslal v několika transakcích. Případ od konce června vyšetřuje i česká policie.

Peníze ČEZ Kalajovi poslal několikrát, poprvé nejspíše již v lednu 2008. V kolonce poznámky pro příjemce je sdělení „poradenství“. Tehdy šlo řádově o tisíce eur. Od září je ČEZ začal pojmenovávat „plat“. V červnu 2009 přišla na účet lobbisty poslední částka, tentokrát již zmíněných 6,8 milionu eur. Vysvětlení k poznámce ČEZ neposkytl.

Firma celou kazu dlouhodobě nekomentuje. „Policie se na nás obrátila s dotazem ohledně této osm let staré bankovní transakce. S ohledem na fakt, že záležitost je v šetření, detaily nemůžeme blíže komentovat. Nicméně jako vždy poskytujeme plnou součinnost,“ řekl v červnu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?