Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ požádal o prodloužení licence reaktoru v Dukovanech

Reaktorový blok jaderné elekrtárny Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reaktorový blok jaderné elekrtárny Dukovany | foto: ČTK

DUKOVANY Firma ČEZ požádala o povolení dalšího provozu pro první reaktorový blok jaderné elektrárny Dukovany. Stávající desetileté povolení u něj skončí k letošnímu 31. prosinci. Ke Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) byla žádost podána 24. září, řekl ČTK mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk.

První blok je od 28. srpna podle plánu odstaven a probíhají v něm mimo jiné i kontroly zařízení. Výsledky prověrky tlakové nádoby reaktoru, která je limitující pro další provoz bloku, jsou podle mluvčího dobré.

„Podle aktuálně dostupných výsledků je zbytková životnost tlakové nádoby zajištěna minimálně po další desetileté období,“ uvedl Bezděk. Doplnil, že reaktory zbývajících tří dukovanských bloků vykazují ještě lepší výsledky. „První blok byl do provozu uveden jako první, jeho tlaková nádoba byla zatížena provozními vlivy více než u zbývajících reaktorů,“ vysvětlil. Blok číslo jedna byl uveden do provozu v květnu 1985. Poslední čtvrtý blok Dukovan začal fungovat v červenci 1987.

Dukovany mají instalovaný výkon kolem 2000 megawattů. Při plném provozu pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. V elektrárně ale nyní stojí také bloky číslo dvě a tři, a to kvůli mimořádným kontrolám svárů. Tyto odstávky začaly 18. a 19. září, trvat by měly přibližně měsíc.

Odstávka prvního bloku bude dlouhá dva měsíce. Kromě kontrol zařízení v tomto bloku pracovníci také dokončují investiční akce a vymění pětinu jaderného paliva. Kontrola tlakové nádoby se provádí jednou za osm let. Z reaktoru kvůli tomu muselo být nejdříve vyvezeno do sousedního bazénu s vodou všech 349 palivových souborů, a také další zařízení. Prověrka 12 metrů vysoké a 215 tun vážící ocelové nádoby pak probíhala týden v nepřetržitém provozu, stěny byly zkoumány i ultrazvukem.

„V příštím týdnu budeme vyndávat takzvané svědečné vzorky, které jsou umístěny po stranách reaktoru a kontrolují se každý rok,“ doplnil Bezděk. Tyto vzorky jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako tlaková nádoba, v laboratořích se pak zjišťuje stupeň jeho degradace.

Jaderná elektrárna Dukovany měla být podle původního projektu v provozu 30 let, ČEZ chce modernizacemi zařízení její životnost podstatně prodloužit. „V posledních deseti letech tvořily celkové investiční náklady desítky miliard korun,“ uvedl mluvčí. Rozhodnutí SÚJB o povolení dalšího provozu pro první blok očekává ČEZ v závěru roku. Podání žádosti podle Bezděka přecházelo předání požadované dokumentace. Úřad ji teď bude posuzovat a může také žádat o její doplnění.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!