Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ČEZ prodá svou bulharskou elektrárnu. Ze země chce úplně odejít

Ekonomika

  13:11
PRAHA - Energetická firma ČEZ prodá černouhelnou elektrárnu Varna bulharské společnosti Sigda Ood. Její nabídku ČEZ vybral jako nejlepší ve výběrovém řízení a s firmou se už dohodl na podmínkách prodeje.

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které doprovázel ‚výprodej‘ majetku v Bulharsku. U Černého moře se kvůli tomu zdvihl odpor, Bulharský premiér žádal o vysvětlení i Andreje Babiše. Hlavním důvodem odchodu měly být spory s místními úřady. Ty také pochybovaly o solidnosti kupců elektráren a dalšího majetku ČEZ. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Konečná cena bude stanovena k datu prodeje, transakci ještě posoudí bulharský antimonopolní úřad. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Elektrárna Varna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena.

Lithium jako ropa budoucnosti. Vznikne kartel těžařů, nebo jde o bublinu?

„Transakce podléhá schválení bulharským úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl Kříž. ČEZ provoz elektrárny zastavil od začátku předloňského roku kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny. Země o něj usilovala, když zařízení nesplňovalo evropské ekologické limity. Na podzim roku 2014 ČEZ oznámil, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding nedohodl na financování modernizace elektrárny.

ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v zemích jako jsou Německo a Francie. Loni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle tehdejšího vyjádření rozhodla po zásazích bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ v zemi a kvůli dlouhodobě se nezlepšující kritické situaci na tamním energetickém trhu. Firma vznesla nároky v řádu stovek milionů eur.

ČEZ v září uvedl, že na užším seznamu zájemců o koupi majetku v Bulharsku je pět uchazečů. Majetek ČEZ v Bulharsku zahrnuje kromě elektrárny Varna distribuci elektřiny a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Nejsem český Elon Musk, říká vynálezce unikátních baterií. Má zájem o tuzemské lithium

Tři zájemci měli zájem o celý balíček, jeden pouze o elektrárnu a další o vše bez elektrárny. O prodeji chce ČEZ rozhodnout do konce roku. ČEZ v Bulharsku nadále hledá kupce pro společnosti CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria a Free Energy Project Oreshets.

Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie. Firma podle výroční zprávy ČEZ loni vykázala čistý zisk 343 milionů korun. Provozní výnosy činily 5,6 miliardy korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Na bulharský trh vstoupila firma v roce 2004. Její distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.