Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
17. března 2015 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ vedl s Tykačem ’uhelnou válku'. Teď řeší, zda mu prodá elektrárnu

Pavel Tykač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Tykač. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Už pouze zhruba tři měsíce zbývají tuzemské energetické jedničce ČEZ na zásadní rozhodnutí. Do konce června má totiž státem ovládaná firma na základě dřívějšího ujednání říct, zda prodá elektrárnu Počerady podnikateli Pavlu Tykačovi.

Tím by ČEZ uvolnil místo na trhu výroby elektřiny dalšímu hráči – Tykačově těžařské skupině Czech Coal, se kterou v minulosti vedl vleklou „uhelnou válku“ o cenu její suroviny. 

Vrací se tak staré dilema – před dvěma lety se totiž firma vedená Danielem Benešem rozhodla, že zatím Počerady neprodá. ČEZ může od Tykače za elektrárnu získat devět miliard korun a mimo jiné tak v příštím roce vyplatit státu větší dividendu. 

Nejznámější minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr, který je zároveň analytikem skupiny J&T, nicméně připomíná odvrácenou minci takového rozhodnutí z hlediska dlouhodobějšího výkonu firmy: „Nebyla by to dobrá zpráva, protože jde o jednu z nejvýkonnějších elektráren, kterou ČEZ má.“

Počerady mají instalovaný výkon tisíc megawattů. Podle dobře informovaných zdrojů LN zahrnuje částka devíti miliard korun, za niž by Tykač elektrárnu koupil, také investici ČEZ do již probíhající ekologizace tohoto zdroje ve výši dvou miliard. 

To znamená, že Počerady budou připraveny na dalších osm let provozu.
Vedení ČEZ zatím tvrdí, že není kam spěchat. „Na rozhodnutí o případném prodeji elektrárny je ještě čas,“ řekla mluvčí Barbora Půlpánová.

Vyčkávání na „výstřel“

Situace ale připomíná klid před bouří. Zatímco v jiných případech zvažovaného prodeje firmy finišují s analýzou prodávaného aktiva (takzvaná due diligence), v tomto případě to tak není. Veškeré parametry případné transakce byly dohodnuty dříve, nyní jde „pouze“ o to, zda spustit výstřel ze startovací pistole.

Jasné stanovisko zatím neříká ani Czech Coal, který se odvolává na důvěrnost informací obsažených v dřívější smlouvě se skupinou ČEZ. „Nicméně jsme připraveni na všechny varianty, které mohou ze smluvního vztahu s ČEZ vyplynout,“ dodává vedoucí komunikace těžařské firmy David Vidomus.

ČTĚTE TAKÉ:

Na první pohled se zdá, že Tykačovi by mohl vyhovovat i současný stav – se skupinou

ČEZ už dříve uzavřel padesátiletý kontrakt, který zajišťuje odbyt pro jeho uhlí. ČEZ navíc v Počeradech na základě speciální dohody vyrábí část elektřiny přímo pro Czech Coal. 

Zatímco s Benešovým předchůdcem v čele ČEZ Martinem Romanem byl Tykač silně na kordy, dnešní vztahy jsou mnohem lepší. Přesto je pravděpodobné, že by Tykač jakékoliv možnosti koupit Počerady využil. Posílil by tím jistotu, že pro své uhlí bude mít uplatnění i nadále.

Složitější bude rozhodování pro ČEZ. Tržní ceny elektřiny jsou dnes nízké a jejich rychlé zotavení se čekat nedá. Poptávka po elektřině může být v nejbližší budoucnosti nižší, než je momentální nabídka ČEZ. To je vcelku jasný argument pro prodej Počerad.

Navíc, kdyby dnes ČEZ zcela dobrovolně prodal Počerady, ukázal by, že omezování počtu elektráren je výhodné bez ohledu na tlak Bruselu, kvůli kterému byl dříve donucen prodat Chvaletice.

Je to ale opravdu tak? ČEZ na druhé straně usiluje také o nákup elektráren – na Slovensku i v Německu, ale zatím nemá důvod si dělat velké naděje. Výstavba dalších jaderných bloků v Česku se odkládá. Takže nakonec může být lepší udržet si své jisté a zbytečně se nezbavovat zdrojů, které už ČEZ k dispozici má.

Michal Šnobr zdůrazňuje, že ČEZ není schopen připravit do poloviny letošního roku žádnou ucelenou analýzu ohledně budoucí hodnoty Počerad. Je tu totiž mnoho neznámých veličin. „Ceny elektřiny se ještě predikovat dají, mnohem horší je to s cenami emisních povolenek,“ soudí Šnobr.

A otázkou pochopitelně je i to, jak se budou vyvíjet ceny uhlí.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!