18. prosince 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ vyčlenil Dětmarovice, do dozorčí rady jde šéf úřadu vlády Poul

Elektrárna Dětmarovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Dětmarovice | foto: Wikipedia

PRAHA Akcionáři energetické společnosti ČEZ na mimořádné valné hromadě udělili souhlas k vyčlenění uhelné elektrárny Dětmarovice do samostatné společnosti a chystají její prodej. Valná hromada ráno také zvolila na neobsazené místo v dozorčí radě vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Členkou výboru pro audit se stala Jiřina Vorlová z ministerstva financí.

Akcionáři energetické společnosti ČEZ na mimořádné valné hromadě udělili souhlas k vyčlenění uhelné elektrárny Dětmarovice do samostatné společnosti. ČTK to sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Vyčlenění Dětmarovic je nutný krok pro případný prodej elektrárny. Neznamená však, že k prodeji skutečně dojde. Na základě tohoto rozhodnutí se z Dětmarovic stane samostatná akciová společnost stoprocentně vlastněná ČEZ. O jejím případném prodeji se bude rozhodovat v samostatném řízení.

Dětmarovice

Elektrárna Dětmarovice leží v blízkosti polských hranic a s výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

Ucházejí se o ni společnost BXR, havířovská firma Gascontrol a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Podobně jako Dětmarovice už ČEZ dříve v tomto roce vyčlenil do samostatných společností elektrárny Počerady a Chvaletice, které také nabízí k prodeji. O tyto elektrárny se rovněž uchází EPH, zájem má i společnost Czech Coal.

ČEZ nabízí své elektrárny k prodeji v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí, jejímž cílem je posílení konkurence na trhu.

Podle ní by měl ČEZ prodat nejméně jednu elektrárnu o výkonu 800 megawattů. Vedení společnosti už dříve avizovalo, že nevylučuje ani prodej dvou zařízení, pokud bude nabídka zajímavá.

Dohodu o narovnání měla původně Evropská komise schválit už letos, nakonec však bylo rozhodnutí odloženo na počátek příštího roku. Definitivní rozhodnutí o prodeji elektráren tak lze podle Půlpánové očekávat patrně až v polovině ledna.

Valná hromada také zvolila na neobsazené místo v dozorčí radě vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Akcionáři rovněž zvolili členkou výboru pro audit Jiřinu Vorlovou z ministerstva financí, její funkce ale není spojená s členstvím v dozorčí radě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz