28. února 2013 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ vydělává méně a čeká další zhoršení. Zisk klesl na 40,2 miliardy

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Čistý zisk Skupiny ČEZ za loňský rok klesl meziročně o 1,5 procenta na 40,2 miliardy korun. Výnosy se zvýšily o 2,5 procenta na 215,1 miliardy korun. Letos skupina očekává pokles čistého zisku na 37 miliard korun.

Výsledky za loňský rok odrážejí vývoj v Albánii. Letos v lednu byla firmě odebrána licence, působení ČEZ v Albánii bylo definitivně ukončeno.

"Hospodaření místní distribuční společnosti již na výsledky Skupiny ČEZ nemá dnes žádný dopad a ČEZ učinil první krok k zahájení mezinárodní arbitráže z důvodu poškození své investice," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Státní gigant

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Loni skupině klesl provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně o 2,1 procenta na 85,5 miliardy korun. Pro rok 2013 Skupina ČEZ očekává EBITDA okolo 80 miliard korun.

"Očekávaný pokles zisku reflektuje nepříznivý vývoj na Evropských energetických trzích, výrazný pokles cen silové elektřiny, nižší příděl emisních povolenek pro výrobu a pokles výroby v České republice," uvedl k letošnímu výhledu ČEZ.

"Všechny velké energetiky v Evropě těžce bojují s nestabilním prostředím, silným poklesem velkoobchodních cen elektřiny a těžko predikovatelnou budoucností. Realizují rozsáhlé prodeje majetku i významné snižování počtu zaměstnanců," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Priorita? Dostavba Temelínu

Skupina ČEZ loni investovala 53,1 miliardy korun. Přes 50 miliard směřovalo do dlouhodobého majetku, z toho 18 miliard do obnovy a výstavby klasických elektráren, přes 11 miliard do rozvoje a modernizace distribučních sítí a zhruba osm miliard Kč do zefektivnění a bezpečnosti jaderných zdrojů.

Ze strategických iniciativ je pro ČEZ prioritní příprava podmínek pro výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. "Již za několik dní oznámíme uchazečům předběžné hodnocení a začneme vyjednávat o vylepšení jejich nabídek," uvedl Beneš.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!