Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ vytáhne přes miliardu z EU. Chce snížit emise

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA  Dotace se mohou hodit, i když máte nejziskovější společnost v Česku. Tak uvažují topmanažeři dominantního výrobce elektřiny. ČEZ včetně dceřiných podniků Severočeské doly a Teplárna Trmice získá jeden a čtvrt miliardy korun na dotacích od Evropské unie.

Dalších 222 milionů korun získá ze státního rozpočtu. Členské státy totiž mají povinnost evropské dotační programy spolufinancovat.

Skupina ČEZ tak doslova ovládla poslední lednové kolo přidělování dotací z operačního programu Životní prostředí. Všichni úspěšní uchazeči si rozdělili něco přes 1,5 miliardy korun. A většinu z této sumy získal ČEZ.

Jak chce ČEZ využít dotace?

ČEZ žádá o evropské dotace na snížení emisí - grafika

Podle vyjádření skupiny ČEZ povedou dotace ke zcela prokazatelnému snížení emisí škodlivin v regionech s nejvyšší zátěží životního prostředí - tedy v severních Čechách a na Ostravsku.

"Vzhledem k lokalitám, kde se dotace čerpají, jde zcela jasně o naplnění primárního zájmu poskytovatele dotací, tedy o urychlené a maximální snížení produkce emisí s cílem zvýšené ochrany zdraví obyvatel v okolí zdrojů znečištění," vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Díky evropské dotaci tak bude ČEZ moci investovat méně peněz ze svého do snížení emisí oxidů dusíku z elektráren Počerady, Mělník, Dětmarovice a Tisová a také z teplárny v Trmicích. Další peníze budou směřovat do snížení prašnosti provozů Severočeských dolů, které ovládá ČEZ.

Ekologičtí aktivisté protestují

Proti dotacím pro nejziskovější českou společnost protestují ekologičtí aktivisté. "To vše se děje v situaci, kdy čím dál víc obyčejných lidí končí kvůli vládním škrtům na sociálním dně. Miliardy na dotace pro nejbohatší českou firmu nakonec ministři vždycky někde zázračně najdou," říká Jan Rovenský z české kanceláře Greenpeace.

Jen teplárna Trmice způsobí každoročně podle studie Evropské agentury pro životní prostředí škody na prostředí a zdraví lidí ve výši 2,2 miliardy korun, připomíná Rovenský. Podle jeho vyjádření tak evropské dotace paradoxně přispějí jen k prodloužení životnosti neekologických a zastaralých uhelných elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ není jediný z velkých koncernů s miliardovými zisky, kdo dotace získá. Konkurovat v objemu získaných eurodotací mu směle může ocelářský podnik ArcelorMittal Ostrava. Příspěvek z veřejných peněz získají i další velké a ziskové podniky, například Elektrárny Opatovice nebo teplárenská skupina Dalkia ČR.

Výjimka pro dotace na snižování emisí

Eurodotace jsou obecně určeny pro malé a střední podniky a také pro veřejný a neziskový sektor. Výjimka existuje právě v případě dotací na snižovaní emisí. "Velké podniky nejsou z podpory v rámci operačního programu Životní prostředí vyloučeny. Takto byl program schválen Evropskou komisí," uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Od počátku roku 2016 začnou v zemích Evropské unie platit přísnější limity emisí oxidů dusíku a síry i prachových částic z velkých uhelných kotlů. České elektrárny a teplárny uvedené do provozu před rokem 1989 nemají bez dodatečných investic šanci tyto limity splnit. Část z nich zřejmě ukončí provoz, do ostatních bude nezbytné investovat stovky milionů korun.

Jenže jak upozorňuje Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku, ČEZ i další velcí znečišťovatelé dostanou podporu dvakrát. Právě na tyto investice totiž od roku 2013 získají část přídělu emisních povolenek zdarma.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.