17. ledna 2015 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Čína chce vyvážet jaderné palivo do Evropy. Zvládla ruské technologie

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Čínské firmy hledají možnosti vývozu jaderného paliva do východoevropských jaderných elektráren. Oznámila to v sobotu ruská agentura TASS s odvoláním na zdroj z čínské státní energetické společnosti CNNC. V první řadě se prý čínští vývozci zajímají o Maďarsko a Rumunsko, ale také o Ukrajinu.

„Naším cílem je nejen zajistit palivo pro tuzemské elektrárny, ale otevřít si i cestu na světové trhy,“ řekl ruské agentuře čínský zdroj. „Zvládli jsme francouzské a ruské technologie výroby paliva pro energobloky, což nám umožňuje dodávat produkci pro jaderné elektrárny různých typů, včetně ruské a sovětské konstrukce,“ citoval čínského experta TASS.

Ukrajina v poslední době podle kyjevských médií hledá místo ruských americké dodavatele jaderného paliva pro své elektrárny. Pokud se ale americké palivo zaváží do reaktorů sovětské výroby, mohou podle čínských odborníků vznikat potíže.

PSALI JSME:

„Tento problém bychom dokázali odstranit, protože jsme v plném rozsahu zvládli výrobu ruských palivových článků,“ řekl představitel CNNC. K obsazení nových trhů bude ale podle něj zapotřebí několika let.

Nové exportní strategii se podle TASS přizpůsobuje i vyhledávání uranových nalezišť. Dosud Čína využívala naleziště jen k těžbě pro potřeby vlastních elektráren, nyní už se aktivně snaží získat kapacity pro širší potřeby vývozu. „Teď jde jen o to, najít klienta,“ řekl ruské agentuře expert CNNC.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz