16. března 2016 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Čínský fond koupil druhou největší solární firmu v Česku

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Čínský fond China-CEE Fund koupil za miliardy korun druhého největšího provozovatele solárních elektráren v Česku, firmu Energy 21. Číňané koupili podíl 95 procent, který v Energy 21 držela investiční skupina Mid Europa Partners, i podíl minoritního akcionáře.

Podle MF Dnes Energy 21 vlastní 31 solárních elektráren s instalovaným výkonem přes 61 megawattů, více má v Česku v solární energetice pouze polostátní energetická firma ČEZ. Energy 21 měla v roce 2014 tržby 794 milionů korun a čistý zisk 91 milionů.

China-CEE Fund patří exportní bance China Exim Bank. Před časem koupil několik větrných elektráren v Polsku, kde také chystá výstavbu větrných a solárních parků. Na investice ve střední Evropě zatím vyčlenil přes půl miliardy dolarů (asi 12 miliard Kč), píše deník.

V uplynulých měsících v Česku značně investovala čínská společnost CEFC (China Energy Company Limited), která působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Získala například podíly ve fotbalovém klubu Slavia Praha, letecké firmě Travel Service či Pivovarech Lobkowicz Group. Investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Také chce podle médií zvýšit na 50 procent podíl v investiční skupině J&T Finance Group sídlící v Praze.

ČTK