30. listopadu 2012 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Clintonová bude za Temelín lobbovat u Nečase i Schwarzenberga

Šéfa americké diplomacie Hillary Clintonová s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfa americké diplomacie Hillary Clintonová s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. | foto: ČTK

PRAHA Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová bude v pondělí v Praze jednat o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Podle médií chce podpořit americko-japonský koncern Westinghouse, jenž je jedním ze dvou zbývajících uchazečů v tendru ČEZ o vybudování třetího a čtvrtého bloku.

Diplomacie hraje v tendru o dostavbu Temelína značnou roli, čeští politici už kvůli jaderné elektrárně jednali i s představiteli Francie a Ruska, odkud pocházejí další zájemci o zakázku.

Americká ministryně se během půldenní návštěvy sejde s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), s nímž se k jednání o Temelínu měla sejít už v dubnu.

Miliardový byznys

Temelín.

ČEZ hodlá v Temelíně postavit třetí a čtvrtý blok, čímž by elektrárna více než zdvojnásobila svůj výkon, který nyní činí 2000 megawattů.

Energetická společnost chce rozhodnout o vítězi tendru do konce příštího roku. Stavba by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Ze schůzky na okraj jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu ale tehdy sešlo.

V pondělí by Clintonová měla do Prahy dorazit brzy ráno, po poledni by pak měla odletět do Bruselu na schůzku ministrů zahraničí zemí NATO.

Cesta Clintonové do Česka se začala plánovat na poslední chvíli jako výraz důležitosti, kterou americká administrativa přikládá tendru na rozšíření Temelína, uvedly s odvoláním na diplomatické zdroje Hospodářské noviny.

Podle nich Američané posilují svou aktivitu v souvislosti s očekávaným vyhlášením předběžných výsledků tendru, které by měl ČEZ zveřejnit na přelomu roku.

Jednání s Obamou i Medveděvem

ČEZ zdůrazňuje, že o vítězi se rozhodne v transparentní soutěži, ve které budou mít rozhodující slovo konkurenceschopné technické řešení, cena, zapojení českých firem a schopnost dodržet časový harmonogram. Přesto však soutěž provází lobbing politiků ze zemí, jejichž firmy o zakázku za 200 až 300 miliard korun stojí.

Premiér Nečas o Temelínu jednal loni říjnu v Bílém domě s americkým prezidentem Barackem Obamou.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvýšení ruských vyhlídek na úspěch v tendru také podle ruského tisku bylo loni v prosinci hlavním cílem návštěvy tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze. Letos v lednu pak Nečas jednal o Temelínu i s tehdejším francouzským premiérem Françoisem Fillonem během své návštěvy Paříže.

Vyřazení francouzské Arevy

Do tendru o dostavbu Temelína se kromě Westinghousu přihlásily francouzská Areva a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří ruské společnosti Atomstrojexport a Gidropress a česká Škoda JS.

Arevu v říjnu ČEZ ze soutěže vyřadil kvůli nesplnění zadávacích podmínek, firma se ale odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zatím ČEZ nařídil, že nesmí vynést v tendru konečné rozhodnutí, než ÚOHS o stížnosti Arevy proti vyřazení rozhodne.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz