Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Do sporu o českou naftu v Bavorsku se zapojí i německá vláda

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | foto: SSHR

PRAHA Česká republika bude jednat s Německem o vydání zásob nafty, které se nacházejí v Bavorsku. Novinářům to po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ČR má část zásob nafty u německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh.

Podle Sobotky předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr na jednání navrhl další postup v této věci, se kterým bezpečnostní rada souhlasila. „Budeme jednat s německou vládou, protože tady existuje mezinárodní smlouva, která dává ČR právo požádat o vydání majetku ČR, který se v tuto chvíli nachází na území Německa,“ uvedl ministerský předseda. Sobotka ocenil, že SSHR řeší i další kontrakty, které má a které jsou pro stát nevýhodné.

Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro. Komplikovanější je situace ve skladě v německém Kraillingu, kde může Viktoriagruppe palivo ukládat na základě dodatku původní smlouvy uzavřeného v roce 2010. 

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Rozbitá vlečka za 45 000 eur

V Bavorsku české nouzové zásoby stále jsou a na jejich odvozu se s Němci SSHR zatím nedohodla. Před insolvencí firma podle SSHR argumentovala například tím, že má rozbitou vlečku, která je k přesunu nutná, a na novou v hodnotě 45 000 eur nemá. Nynějšímu insolvenčnímu správci musí SSHR doložit, že jí nafta ve skladu patří. 

Švagr se kvůli kauze už setkal se zástupci spolkového ministerstva hospodářství. Stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být v současné době zásoby asi na dva dny.

PSALI JSME:

Bezpečnostní rada státu se v pondělí zabývala také několika strategickými materiály, schválila mimo jiné bezpečnostní strategii ČR, kterou předložilo ministerstvo zahraničních věci, národní strategii kybernetické bezpečnosti pro léta 2015 až 2020 či návrh opatření na zvýšení bezpečnosti na pražském Letišti Václava Havla. Projednala také program asistence uprchlíkům. Materiály by měla na některé z příštích jednání dostat vláda.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...