16. května 2016 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Další bulharské trable ČEZ. Českého obra obvinili ze zneužívání dominance

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. | foto: Robert Petr, Lidové noviny

SOFIE Bulharský antimonopolní úřad obvinil jeden z distribučních podniků české elektrárenské společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantního postavení na trhu dodávek elektrické energie. ČEZ má nyní 30 dní na to, aby se k obvinění vyjádřil.

Distribuční podnik ČEZ konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad ve své pondělní zprávě.

ČEZ se brání, že jeho firma v Bulharsku postupovala podle zákonů a v žádném případě zájmy investora nepoškodila ani neomezila.

ČEZ V BULHARSKU

  • ČEZ je největší česká energetická firma.
  • Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
  • V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

„Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor. V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení,“ řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) rovněž za zneužití dominantního postavení na trhu.

Arbitráž proti bulharské vládě?

O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

ČEZ loni v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur.

Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku.
ČTK