Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Další problém se státní naftou. Ze zásobníků zmizelo pět milionů litrů

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA/KRAILING Ze skladů v německém Krailingu zmizelo zhruba pět milionů litrů nafty, která patří českému státu. O část státních zásob této strategické suroviny se tam stará společnost Viktoriagruppe. Kvůli obrovským nesrovnalostem v množství nafty sklad němečtí celníci zapečetili

Jedná se už o druhé podezřelé pochybení, k němuž v německém úložišti došlo. Když byli v Krailingu správci českých nouzových zásob v červenci, přišli na to, že ve skladu chybí 700 tisíc litrů nafty. Viktoriagruppe tehdy za tuto nesrovnalost zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila na požadované množství.

Nyní je ale podle zjištění Lidovek.cz problém mnohem vážnější. Poslední česká inspekce z konce září (v pořadí už třetí) odhalila, že v zásobnících chybí mnohonásobně víc nafty než při kontrole v červenci.

„Mohu jen potvrdit, že jsme koncem září provedli ve skladu v Krailingu kontrolu k ověření množství nafty. Do doby než obdržíme vyjádření společnosti Viktoriagruppe, nebudeme výsledky této kontroly komentovat,“ řekl Jakub Linka, mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

PSALI JSME:

Podle informací Lidovek.cz přesahuje množství chybějící nafty pět milionů litrů. To je minimálně sedmkrát víc než při letní kontrole. Podle nákupních cen jde o naftu v hodnotě minimálně kolem 80 milionů korun.

Nyní sklad v Krailingu hlídají němečtí celníci, aby nedošlo ke zmizení další nafty.

„Celníci tam jsou, to ano. Já o tom moc nevím,“ řekl jednatel české Viktoriagruppe Lubomír Novotný. Omluvil se s tím, že jede autem a nemůže se k věci obšírněji vyjádřit. „Nějaké nesrovnalosti tam jsou. Jestli v evidencích, nevím přesně, zjišťuje se to,“ dodal Novotný.

Ropnou bezpečnost to neohrozí

Viktoriagruppe sídlí v Německu, její dceřiná firma má ale české manažery a sídlo v Dolních Břežanech. Pro správu hmotných rezerv už deset let zajišťuje skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace. Těmi můžou být povodně, ropná krize či válečný konflikt.

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické...

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické...

Problémy s Viktoriagruppe ale ropnou bezpečnost státu neohrozí. „Stát má v současné době zásoby ropy a ropných produktů na 94 dní. Zásoby uložené u Viktoriagruppe jsou zhruba na dva a půl dne. To znamená, že stále splňujeme  nařízení EU držet zásoby minimálně na  90 dní,“ vysvětluje mluvčí SSHR Jakub Linka.

V Česku má Viktoriagruppe tři sklady, od roku 2010 má navíc povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Tento sklad patří podle jednatele Novotného mateřské společnosti Viktoragruppe.

Firma může podle smlouvy část hlídaného množství vyjmout a v rámci obměny prodat. Ve stanovené lhůtě ho ale musí do skladu dodat zpět. Tímto způsobem se starší nafta mění za novou.

Množství pěti milionů litrů ale tento limit výrazně přesahuje. Bez svolení správců rezerv navíc taková manipulace není možná. Viktoriagruppe za to může podle smlouvy dostat až pětimilionovou pokutu.

Komu dluží Viktoriagruppe?

Podle deníku Aktuálně.cz je navíc firma ve velkých finančních problémech a českému státu dluží na daních stovky milionů korun. Ve hře je insolvence či údajný vstup nového investora.

Viktoriagruppe zároveň dluží Správě hmotných rezerv 80 milionů korun. Tyto peníze se týkají výše zmíněného “povoleného“ odběru nafty, za který ale firma státu ve stanovené lhůtě nezaplatila. Nyní správci rezerv s manažery Viktoriagruppe vyjednávají o vzájemném vyrovnání.

V minulosti se objevily spekulace o majetkové struktuře Viktoriagruppe a údajném napojení na společnost Lukoil. Obvyklé zároveň není ani to, že by SSHR skladovala své hmotné rezervy na území cizího státu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!