26. března 2014 19:11 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Další razie v ČEZ? Kdepak, policejní kolona prozradila citlivou diplomatickou schůzku

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Kolona dvanácti policejních vozů zastavila ve středu krátce po poledni před sklobetonovou centrálou energetického gigantu ČEZ. Po raziích, které se v polostátní společnosti odehrály v minulých měsících, přihlížející přirozeně napadlo: další zátah.

Jenže oficiální i neoficiální policejní zdroje mlčely. "My tam nejsme," hlásil Pavel Hanták, mluvčí protimafiánského útvaru, který v sídle energetiků úřadoval v prosinci (hledali tam dokumenty ke kauzám spjatým se solárními elektrárnami, pozn. red.). "Ani my ne," přidal se Jaroslav Ibehej z protikorupční jednotky, která centrálu ČEZu navštívila předminulý týden kvůli vytěsnění minoritních akcionářů v bývalé distribuční firmě.

Oficiální reakce ČEZu na sebe nechala chvíli čekat. Jako ostatně vždy, když jim do dveří napochodovali policisté s povolením k prohlídce. Tentokrát ovšem manévry na ulici zásah policie neohlašovaly. Policejní houkačky jen upozornily na návštěvu, která nejspíš měla zůstat utajena (oficiální místa by nejspíš použila formulaci, že "schůzka pouze nebyla veřejně prezentovaná a měla zůstat bez publicity").

"Generální ředitel Daniel Beneš se dnes (ve středu, pozn. red.) sešel s americkým ministrem pro energetiku Ernestem Monizem. Pánové se setkali na žádost americké strany," zdůraznila nakonec ve vysvětlujícím stanovisku tisková mluvčí skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.

ČTĚTE TAKÉ:

Aniž by se redakce serveru Lidovky.cz zeptala, Půlpánová měla potřebu vypíchnout, že se Beneš s Monizem bavili o všem možném, jen ne o tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Ano, ten tendr, o něž se Američané přetahují s Rusy. "Předem jsme americké ambasádě sdělili, že s ohledem na běžící tendr nebude tématem otázka dostavby Temelína," uvedla Půlpánová.

A o čem tedy celou hodinu, co v Duhové ulici parkovala policejní auta, mluvili? "Pánové během hodiny diskutovali globální energetické trendy v OECD, kdy právě pan Moniz je expertem OECD pro tuto oblast. Diskuse se týkala i nadcházejícího světového setkání ke snižování celosvětových emisí CO2, které proběhne v příštím roce v Paříži. Diskuse proběhla i ohledně budoucnosti elektromobility a možnosti výměny v oblasti vědy a výzkumu," pokusila se neodolatelným jazykem přiblížit obsah jednání Půlpánová.

rakRadek Kedroň, spaŠárka Pálková