27. června 2012 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Do 10 let skončí staré elektrárny. Mají velké ztráty i emise

Elektrárna Opatovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Opatovice | foto: Reprofoto

PRAHA Velké uhelné elektrárny a teplárny, které vyrábějí energii s velkými ztrátami a emisemi, budou do deseti let odstaveny. Počítá s tím návrh Státní energetické koncepce.

Účinnost mnohých velkých uhelných elektráren a tepláren v tuzemsku se podle Hospodářských novin, které informaci přinesly, pohybuje kolem 20 procent, 80 procent uhlí tak spálí bez užitku.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco dnes se v ČR z uhlí vyrobí asi 60 procent elektřiny, do 30 let má prý podíl klesnout pod 20 %. Tvůrci koncepc počítají s tím, že hnědé uhlí zdraží až na dvojnásobek současného stavu. Náměstek MPO Pavel Šolc podle listu nepočítá s výstavbou klasických uhelných elektráren s nízkou účinností a vysokými emisemi. "Předpokládáme rychlý útlum již existujících zdrojů tohoto typu, přežít by mohly dva či tři," řekl.

Konečnou verzi koncepce posoudí vláda v srpnu. Od předchozího návrhu se ta aktuální podle deníku liší i menším důrazem na jadernou energii. Zatímco v loňské verzi mělo jádro pokrýt až 80 procent výroby elektřiny do roku 2040, současná varianta počítá nejvýš s 55 procenty, uvádějí HN.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.