13. února 2015 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Plyn z Ruska může zlevnit až o 35 procent. I pro české domácnosti?

Gazprom. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom. Ilustrační foto. | foto: Reuters

MOSKVA Cena ruského plynu by letos mohla pro většinu Evropské unie klesnout až o 35 procent v důsledku levnější ropy. Uvedl to v pátek list Vedomosti s odkazem na prognózy ruského ministerstva hospodářského rozvoje. Rusko je klíčovým dodavatelem plynu i pro Česko.

Průměrná cena dodávek ruského plynárenského gigantu Gazprom do zemí „vzdáleného zahraničí“ by podle listu mohla činit zhruba 222 dolarů (asi 5400 korun) za tisíc metrů krychlových.

Gazprom pojmem „vzdálené zahraničí“ označuje EU bez zahrnutí Litvy, Lotyšska a Estonska, ale včetně Turecka. Zatím není jasné, jakých konkrétních zemí by se sleva dotkla. Teoreticky může udělat radost i českým domácnostem.

Loni průměrná cena dodávek Gazpromu mimo Společenství nezávislých států klesla na 341 dolarů za tisíc metrů krychlových z předloňských 385 dolarů.

Ceny plynu v dlouhodobých kontraktech Gazpromu jsou fixovány na ceny ropy se zpožděním v rozsahu od šesti do devíti měsíců. Ceny ropy se v období od loňského června do letošního ledna propadly téměř o 60 procent, v posledních týdnech však část ztrát smazaly. 

Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje kolem 60 dolarů za barel, zatímco v červnu dosahovala 115 dolarů za barel.

Největší zásoby na světě

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov uvedl, že na odhady letošní průměrné ceny ruského plynu pro Evropu je zatím příliš brzy. 

„S jistotou to budeme moci říct na konci roku,“ dodal. Mluvčí ministerstva hospodářského rozvoje se ke zprávě listu Vedomosti prozatím odmítl vyjádřit.

Dodávky do Evropy se podílejí více než polovinou na celkových tržbách Gazpromu, které tvoří zhruba osm procent hrubého domácího produktu Ruska. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. 

Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Lidovky.cz, ČTK

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Řidič – řidička autobusu

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 36 000 Kč