2. dubna 2013 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dodavatelé plynu se rvou o zákazníky, RWE zlevní o deset procent

Plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Největší tuzemský dodavatel plynu, společnost RWE, zlevňuje od května dodávky svým zákazníkům o deset procent. Majitelé rodinných domů topící plynem by díky tomu mohli letos ušetřit přes 5500 korun. Konkurenřní E.ON zatím o zlevnění plynu neuvažuje.

RWE zároveň se snížením cen plynu nabízí prémie zákazníkům, kteří uzavřou smlouvu o dodávkách na dva roky. "Počítáme s tím, že celkem zákazníkům vyplatíme na prémiích a bonusech řádově stovky milionů korun. Chceme si zákazníky udržet, a proto jsme se rozhodli pro tak razantní slevy," uvedl obchodní ředitel a člen představenstva RWE ČR Tomáš Varcop.

Podle Varcopa zlevnění nesouvisí s arbitráží, kterou RWE vede s ruskou společností Gazprom. RWE ve sporu tvrdí, že měla právo snížit své závazky pro odběr plynu. Gazprom však požadoval peníze za nevyčerpaný minimální odběr plynu v letech 2008 až 2011. Arbitrážní soud ve Vídni se v říjnu přiklonil na stranu RWE, Gazprom ale usiluje o změnu rozhodnutí.

Jak zlevňují další dodavatelé?

Dvojka na českém trhu, společnost E.ON, v této chvíli neplánuje zlevnění plynu k 1. květnu, uvedl mluvčí společnosti Vladimír Vácha. E.ON se ani neobává, že by kvůli změně cenové politiky RWE přišla o zákazníky.

"Podle statistik přešlo nejvíc z 348 000 zákazníků, kteří loni změnili dodavatele plynu, právě k E.ON, takže se jejich odchodu neobáváme," řekl Vácha.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani Pražská plynárenská se v nejbližší době ke zlevnění nechystá. "Toto jsme provedli před zimou, snažili jsme se zákazníkům ulevit na začátku topné sezony," řekl mluvčí firmy Miroslav Vránek. "Na přelomu roku jsme nabídli všem klientům zlevnění o 6,5 procenta, pokud prodlouží smlouvu o dva roky. Využily to desítky tisíc lidí," dodal.

Alternativní dodavatel plynu Centropol Energy snížil ceny ceny už od 1. dubna. Plyn zlevňuje o šest procent, snížení cen se týká zákazníků ve všech pásmech spotřeby.

"Našim zákazníkům s produktem Garance zajišťujeme cenovou výhodnost proti dominantnímu dodavateli," řekla mluvčí alternativního dodavatele plynu Bohemia Energy Alžběta Šťastná. Podle ní bude firma na změnu cenové politiky RWE reagovat.

Lidovky.cz, ČTK