30. dubna 2019 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dodávky ruské ropy budou obnoveny do poloviny května, uvedla rafinerie Slovnaft

Vývod ropovodu Družba, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývod ropovodu Družba, ilustrační foto. | foto: Wikimedia

Bratislava Dodávky nekontaminované ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba by měly být obnoveny od poloviny května. Uvedla to v úterý podle agentury Reuters slovenská ropná rafinerie Slovnaft.

Do ropovodu, kterým teče ropa z Ruska i do České republiky, se minulý týden dostala ropa znečištěná organickým chloridem. Ten může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily.

Společnost Slovnaft uvedla, že se v úterý s ruským ministerstvem energetiky a tranzitními společnostmi ze Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a Ruska dohodla na krocích, které mají zaručit požadovanou kvalitu dodávek ropy od poloviny května.

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky. Podle Běloruska si plné obnovení provozu vyžádá nejméně šest měsíců.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!