19. března 2013 14:18, aktualizováno  16:20 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dohodnuto: ČEZ prodá Chvaletice Litvínovské uhelné za 4,12 miliard

Elektrárna Chvaletice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Chvaletice | foto: Reprofoto

PRAHA Energetická společnost ČEZ prodá uhelnou elektrárnu Chvaletice těžební firmě Litvínovská uhelná za 4,12 miliardy korun. Na tiskové konferenci to dnes oznámili představitelé ČEZ. O elektrárnu se kromě Litvínovské uhelné, kterou nově vlastní Jana Dienstl a Tomáše Fohler, ucházel ještě Energetický a průmyslový holding (EPH).

Podle dohody si ČEZ ponechá 90 procent z tržní ceny emisních povolenek přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice. Jde o povolenky na 5,3 milionu tun uhlí, což při dnešních cenách představuje 450 milionů korun.

Peníze chce ČEZ použít pro další modernizaci svých elektráren. Podepsaná smlouva také neobsahuje žádné dodávky uhlí od Skupiny ČEZ do elektrárny Chvaletice.

Výslednou dohodu označil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš za úspěch vyjednávacího týmu. "Prodej Chvaletic proběhl velmi dobře a dosažené podmínky jsou nad očekávání, výrazně nad očekávání," řekl.

ČTĚTE VÍCE:

Beneš dále novinářům řekl, že pro Litvínovskou uhelnou se ČEZ rozhodl proto, že nabídla lepší cenu a nekladla si žádné podmínky. "Co bylo trochu problematické s tou druhou nabídkou (od EPH), bylo, že obsahovala řadu dalších ustanovení. Některá měla pro ČEZ pozitivní hodnotu, ale některá měla významně negativní nabídku. V úhrnu jsme ji vyhodnotili jako nabídku horší," řekl ředitel divize strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Bude uhlí?

Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský v pondělí varoval, že prodej Chvaletic společnosti ovládané manažery skupiny Czech Coal způsobí, že z českého trhu zmizí veškeré volné hnědé uhlí.

Místopředseda představenstva Czech Coalu a spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl ale takový názor odmítl s tím, že jeho společnost hodlá nadále plnit všechny nasmlouvané dodávky zákazníkům.

Možnost, že z českého trhu zmizí uhlí, odmítá i ČEZ. "Prodejem Chvaletic se v bilanci jako takové nic nemění," řekl Cyrani. "Naproti tomu platí, že Česká republika se dlouhodobě musí vypořádat s ubývající těžbou hnědého uhlí," doplnil však.

ČTĚTE TAKÉ:

ČEZ se zavázal prodat elektrárnu v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí. Dohoda by měla ukončit šetření, které komise vede vůči ČEZ od roku 2009. Komise prověřovala, zda ČEZ nezneužívá své postavení na trhu výroby elektřiny. Komisaři nyní ještě musí potvrdit dostatečnou kvalifikaci kupce k provozovaní Chvaletic.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz