24. ledna 2014 11:06, aktualizováno  11:11 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dostavbu Temelína bude nejlepší odložit, tvrdí Mládek

Jan Mládek (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek (ČSSD). | foto: ČTK

PRAHA Rozhodnutí o dostavbě Temelína by bylo podle kandidáta na pozici ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nejlepší odložit. Rozhodnutí je ale i na ČEZ. Mládek tvrdí, že by vláda měla ČEZ dát o dostavbě jasný signál.

"Finální rozhodnutí přijmou orgány ČEZ. Což samozřejmě nic nemění na tom, že vláda je důležitá. Vláda musí říct, zda dá, nebo nedá garance, zda udělá státní energetickou koncepci nebo surovinovou politiku," řekl Mládek pro Hospodářské noviny. Budoucí ministr také připustil, že nová vláda nebude garantovat výkupní ceny elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nebylo by seriózní pokračovat v tendru, který jeho účastníky stojí spoustu peněz, pokud bude zřejmé, že ten "contract for difference" nejsme schopni dodat," míní Mládek dále v rozhovoru.

Podle průzkumu týdeníku Ekonom by většina poslanců byla pro dostavbu Temelína, nechtějí však ČEZ poskytnout potřebné záruky. Bez nich by byla podle Mládka investice pro firmy ztrátová a hrozily by žaloby od minoritních akcionářů.

Otázkou je, jestli oba uchazeči, americká firma Westing-house a česko-ruské konsorcium MIR.1200, budou ochotni s nabídkou čekat. Aktuální nabídka přestane platit v červenci příštího roku. Podle Mládka je možný ale odklad tři až pět let.

Drahý projekt

Uchazeči v tendru na výstavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Temelín zůstaly americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Předpokládá se, že zakázka vyjde na několik set miliard korun.

Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Nové bloky by měly být v provozu 60 let.

Jaderná elektrárna Temelín.

Temelín.

Temelín.

Do tendru se přihlásila také francouzská firma Areva, ČEZ ji ale předloni v říjnu z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti nezveřejnil.

Loni v říjnu Krajský soud v Brně na návrh Arevy vydal předběžné opatření, podle nějž ČEZ s případným vítězem tendru nemůže uzavřít smlouvu. Vyřazení Arevy a okolnosti tendru prošetřuje Evropská komise.

jzlJakub Zelenka

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz