Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
22. října 2014 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Drábová povolila rozšíření Temelína. ČEZ může stavět další dva reaktory

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: © ILUSTRAČeská pozice

PRAHA Společnost ČEZ může stavět další dva reaktory v jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Příslušné povolení ve středu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který vede Dana Drábová. „Úřad neshledal žádné vážné důvody, které by vydání povolení bránily,“ řekla Drábová serveru Lidovky.cz.

ČEZ podle ní splnil veškeré náležitosti. Tuzemská energetická jednička o povolení požádala v listopadu 2012.

Záleží na Sobotkovi

Firma ČEZ sice letos zrušila výběrové řízení na dostavbu Temelína, ale zároveň uvedla, že to neznamená konec projektu nových reaktorů na jihu Čech. Nyní záleží na verdiktu vlády Bohuslava Sobotky, která má do konce roku rozhodnout, zda a jak hodlá další rozvoj jaderné energetiky v Česku podpořit.

Není vyloučeno, že firma ČEZ, kterou většinově ovládá stát, vyhlásí nové výběrové řízení. Ve hře je i varianta, že by dodavatele budoucích bloků začala místo ČEZ hledat nová státní společnost – stoprocentně vlastněná státem.

ČTĚTE K TÉMATU:

„Vidíme, že z pohledu České republiky budou nové velké jaderné bloky potřeba. Na temelínském projektu dále pracujeme. Nyní ale čekáme na to, s čím v tomto ohledu přijde vláda. To bude podstatné,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Drábová upřesnila, že povolení má omezenou platnost do roku 2020. ČEZ ale může požádat o jeho prodloužení.

Rozhodnutí SÚJB se týká stavby dvou reaktorů s instalovaným výkonem do 1700 megawattů, což znamená, že by se o zakázku mohl opět přihlásit nejenom americký Westinghouse či ruský Rosatom, ale také francouzská Areva, korejská státní společnost KEPCO, nebo některá čínská státní firma. Všechny tyto společnosti již daly najevo předběžný zájem.

Další možnost: jeden reaktor v Dukovanech

Otázkou nicméně zůstává, zda česká vláda a společnost ČEZ vůbec budou chtít stavět oba nové bloky v Temelíně. Stále více se mluví o možnosti, že by jeden nový reaktor stál v Temelíně, druhý v jihomoravských Dukovanech. Nejisté je také to, zda se vláda odhodlá k poskytnutí garancí.

Stavbu dalšího reaktoru v Dukovanech sice státní úřad ještě nepovolil, ČEZ ale bude moci v další očekávané žádosti o povolení nového dukovanského bloku vycházet z toho, co již bylo schváleno v Temelíně. V obou případech totiž budou podobné technické požadavky na nové bloky.

ČEZ již dříve dostal pro nové temelínské bloky také souhlas ministerstva životního prostředí, dalším krokem bude případné získání územního povolení. To už ale bude vázané na konkrétní projekt již vybraného dodavatele stavby.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!