Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Drábová povolila rozšíření Temelína. ČEZ může stavět další dva reaktory

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 25
  • Poslední: 25.10.2014 16:47
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Balcar 23.10.2014 11:30

Povolení je jedna věc, ekonomická realita jiná

Dokud bude výrobní cena elektřiny z JE násobně větší než je cena energie na trhu, nedává dostavba jakýchkoliv dalších bloků JE ekonomický smysl a státní garance výkupních cen by byla jen přesměrování pěnězovodu z FVE tunelu do JE tunelu.

Nejprve je potřeba přiškrtit FVE tunel, narovnat podmínky na trhu a teprve pak vymýšlet financování dalších bloků vyrábějících v ČR nadbytečnou energii.

B. Graf 23.10.2014 11:28

Raději budu platit státní garanci 1 Kč za kWh...

...za stabilní a spolehlivý zdroj energie než 12 Kč za kWh za nespolehlivou elektřinu z polí zamořených FV panely.

P. Balcar 23.10.2014 11:33

...

Při objemu výroby el. v JE to pro spotřebitele ekonomicky vyjde nastejno.

B. Graf 23.10.2014 14:17

Re: ...

Jakému způsobu výroby elektřiny byste tedy vy, pane Balcare, dal přednost? A předem upozorňuji, že o úsporách nechci nic slyšet :-) - vzhledem k nutnosti snižování závislosti na ropě a plynu ji bude třeba v dohledné budoucnosti vyrábět mnohem více než dosud.

P. Balcar 23.10.2014 14:35

...

Cokoliv co nebude přisáté na cecku státních garancí, dotací a umělém navyšování spotřebitelských cen, aby se na nich napakovali lobující klientelisti.

K. Von bahnhof 25.10.2014 13:54

Re: ...

Zkusím podpořit pana Grafa. Těch způsobů výroby elektřiny, rozumných, není zase tolik. Pálit uhlí je škoda, vody je málo, plyn a naftu nemáme. Soběstační nejsme, i když by jsme mohli. Tak proč ty řeči o ceckách?

P. Balcar 25.10.2014 16:47

...

Protože o cecky pánům usilujícím o státní garance jde především! Mimochodem, je to obdobná parta jako provozuje ve velkém FVE.

Mě nevadí JE z principu technologie výroby, ale kvůli navrhovanému způsobu financování - managemet ČEZu se chystá protočit několik stovek miliard s příslušnými odměnami pro sebe, ale odpovědnost za hospodářské výsledky nést nechce. Stačí se podívat na deset patnáct dvacet let staré prognózy a je vidět, že spotřeba elektřiny neroste podle jejich prognóz a tak mají řeči o strategických a jiných důvodech.

Navíc vzhedem k životnosti JEDU by dávalo smysl připravovat výstavbu dalších bloků v Dukovanech, aby se po případném dalším neprodloužení povolení výroby ve starých reaktorech, využila stávající rozvodná infrastruktura včetně sousedící přečerpávací elektrárny Mohelno. Nebo v úplně lokalitách spotřeby na severu Čech nebo Moravy, ale ne v Temelíně, kde by se infrastruktura musela posilovat, aby se nadbytečná elektřina vůbec rozvedla do distribuční sítě.

J. Šrámek 23.10.2014 10:29

Konečně zase jedna dobrá zpráva!

Nemáme jinou možnost,než vyrábět elektřinu a tím čelit ruským výhružkám na omezení dodávek plynu.Když už ani stavba nového plynovodu od mimoruských dodavatelů neuspěla.Ještě udělat dvě věci na stoprocentní využití jádra.=PŘEKONSTRUOVAT VD ORLÍK NA PŘEČERPÁVACÍ ELEKRÁRNU,místo současné,průtočné.A udělat konečně to,čeho se skutečně bojí rakouští sedláci.Totiž kapacitu jedné chladicí věže ušetřit spotřebováním tepla ve sklenících na zemědělskou výrobu!Energie zdarma,třetinové mzdy,jakou větší konkurenční výhodu je zapotřebí pro výrobce(pěstitele) zeleniny atd.?

P. Pruner 23.10.2014 9:18

co bude za tolik let ?

Máme před sebou perspektivu, že až umírní naše ždímání na solární tunel, tak začneme platit garance na výkupní cenu elektřiny z těch nových bloků. Bez garance výkupní ceny se do toho ČEZ pustit nemůže, nikdo neví jaká bude situace na trhu s elektřinou za tolik let.

Především je třeba investovat do úspor energií a modernizace technologií. Je škoda, že EU  investuje nesmyslné peníze na snižování produkce CO2 a většina světa se tomu směje. Opět platí to socialistické - poručíme větru dešti. Dále může přijít z vědecké sféry řešení, které udělá z Temelínů zastaralou technologii.

J. Vlk 22.10.2014 21:23

no díky Bohu

No zaplať pánbůh, že vítězil zdravý rozum. A že to rozhodnutí nemohlo přijít dřív než když Rus začal harašit utahováním kohoutků

J. Vydra 22.10.2014 22:42

Re: no díky Bohu

další vypatlanec... jsme druhý největší vývozci energie v Evropě, ale máme nejdražší elektriku! Takže co se to děje, pořád jsme v náručí nějaký mafie? A utahování je jen strašák, když máme energii na rozdávání.

J. Vlk 23.10.2014 8:17

Re: no díky Bohu

Ne příteli, energetik. Pokud byste chtěl počítat, kolik by bylo třeba energie na topení, kdyby nebyl plyn, možná byste byl překvapen. Souhlasit s vámi jde jen možná v tom, že máme drahou elektřinu. Jinak k tomu slovu vypatlanec. Otec vás asi měl více mlátit, když nevíte co je slušné vychování a když cenzorovi váš vybraný slovník nevadí

P. Balcar 23.10.2014 11:25

...

Rusáci harašit mohou a v rámci vyjednávání o cenách budou, ale jejich ekonomika je závislá na vývozu surovin, takže si nemohou dovolit zavřít kohoutky nebo příliš velkou nestabilitou dodávek nastartovat v zemích EU naprostý odklon od ruského plynu.

Dokud bude výrobní cena elektřiny z JE násobně větší než energie z plynu, nedává dostavba jakýchkoliv dalších bloků JE ekonomický smysl.

P. Papež 22.10.2014 20:47

Jihočeské matky

Jihočeské matky už určitě píší dopis do Rakouska, aby jim poslali nějaké prachy. Holky už všechno prošustrovaly a potřebují nové penízky a začnou protestovat (za prachy)..

J. Šimek 22.10.2014 20:55

Re: Jihočeské matky

Hlavně si začněte šetřit na svoje účty za spotřebu elektřiny. Státní garanci budete platit Vy.

P. Mach 22.10.2014 21:25

Re: Jihočeské matky

Především platíme státem zaručenou výkupní cenu hovadským nesmyslům známým pod zkratkou oze. Ve srovná s tímto je dostavba Temelína prvotřídní investice.

V. Grycz 22.10.2014 19:40

To zas

bude skandálů.

J. Šimek 22.10.2014 19:35

Megatunel se státní garancí.

P. Mach 22.10.2014 19:51

Megatunel se státní garancí.....

už nastal. A jmenuje se podpora oze.

J. Šimek 22.10.2014 20:54

Re: Megatunel se státní garancí.....

Ten končí a penězotok se nasměruje na ČEZ.

J. Tolman 22.10.2014 20:57

Re: Megatunel se státní garancí.....

Penězotok za soláry je též nasměrován převážně na ČEZ.

P. Mach 22.10.2014 21:22

Re: Megatunel se státní garancí.....

Prd končí, ještě dlouhé roky budeme každoročně platit desítky miliard korun na podporu nefunkčních výmyslů oranžové mafie. Dotace do oze parodií na elektrárny deformují trh s elektřinou ve střední Evropě takovým způsobem, že se nevyplatí stavět nic co by nebylo dotováno. Pokud se ovšem rozvodná síť v Evropě nemá zhroutit musí se postavit nové velké zdroje. Proto GB zavedla garanci výkupní ceny pro novou JE, proto dnes už Německo dotuje rovněž i plynové elektrárny a proto nakonec možná nebude zbytí a bude třeba garantovat i nové bloky Temelína. To vše je důsledek rozhodnutí zelených a červenooranžových diletantů a zločinců jak v Německu tak v Česku, o dotování absurdních oze.

J. Tolman 22.10.2014 22:31

Re: Megatunel se státní garancí.....

Proč prezident Klaus zákon nevetoval? Jinak byl při vetování zákonů velmi plodný.

P. Balcar 23.10.2014 11:21

Megatunel se státní garancí.....

Bo ten tunel směřoval penězovody do "správných" rukou (na FVE se svezli i poslanci za ODS a jejich "klienti"). Klaus ještě odměnil původkyni tragického pozměňovacího návrhu na 5%limit meziročního snižování výkupní ceny z FVE advokátku a exposlankyni za ČSSD Hanu Šedivou, jmenováním soudkyní, ikdyž neměla předchozí soudní praxi.

P. Papež 22.10.2014 20:45

Re: Megatunel se státní garancí.

Garanci musí poskytnout ministerstvo financí, které bude hlídat peníze na Temelín. Uhlídá je před Agrofertem?

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....