Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dukovany jsou ve vynikající kondici. Chtějí fungovat až 60 let

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Tomáš HájekLidové noviny

PRAHA Jaderná elektrárna v Dukovanech by mohla prodloužit životnost svých energetických bloků až na dvojnásobných 60 let, tedy až do roku 2045. S prodloužením nejprve o deset let počítají vlastník, kterým je ČEZ, i ministerstvo průmyslu a obchodu. Jejich představitelé to uvedli na Britsko-českém jaderném fóru v Praze. Blokům elektrárny přitom vyprší nynější licence již za dva roky.

Dukovany mají čtyři fungující bloky po 500 MW. Do provozu byly uváděny postupně v letech 1985 až 1988. O licenci na další období Dukovany začnou žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost postupně od roku 2015.

"Od 1. ledna 2016 předpokládám povolení na dalších deset let. Takto očekáváme, že bychom mohli provozovat elektrárnu Dukovany po těch deseti letech až do těch budoucích maximálních 60 let," řekl ředitel Dukovan Jaroslav Jakub.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato doba podle něj vyplývá z většiny bezpečnostních standardů; například i ve Spojených státech, kde právě šedesátileté licence při splnění stanovených podmínek využívají.

Po uplynutí třiceti let by podle Jakuba dalších deset až dvacet let trvalo postupné odstavování, po které bude možné využít zkušenosti se stejnými bloky na Slovensku. Jakub připomněl, že elektrárna do zajištění bezpečnosti za 27 let investovala 12,5 miliardy korun. Výstavba přišla na 18 miliard a šest miliard šlo na zvyšování výkonu.

Jedna z nejbezpečnějších elektráren na světě

"Prodlužování Jaderné elektrárny Dukovany je klíčové pro region, pro ČEZ i elektrárenskou soustavu České republiky," řekl šéf divize strategie ČEZ Pavel Cyrani. "Elektrárna Dukovany bude v roce 2015 stará 30 let, podle všech analýz, které děláme, není žádný důvod, aby ta elektrárna nebyla provozována minimálně dalších 20 let," poznamenal.

Jaderné bloky v Dukovanech jsou podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy ve vynikající kondici a patří do první čtvrtiny nejlépe a nejbezpečněji provozovaných zdrojů na světě.

"Předpokládáme, že životnost bloků bude možné prodloužit minimálně o deset let. To bude ovšem vyžadovat množství analýz a návazných technických řešení, včetně dodávek technických zařízení. Právě v prodlužování životnosti jaderných elektráren vidím potenciál pro spolupráci našich firem a výzkumných ústavů," řekl ministr.

S dostavbou Temelína se počítá

"Stávající návrh aktualizované státní energetické koncepce, kterou jsme na ministerstvu připravili, počítá s pokračujícím provozem všech bloků jaderných elektráren Dukovany a Temelín v horizontu koncepce, tedy do roku 2040. Dále předpokládáme dostavbu dalších jaderných bloků v celkovém instalovaném výkonu do 2500 MW do roku 2030," doplnil Cienciala.

ČTĚTE TAKÉ:

U související otázka garantovaných výkupních cen u připravovaných bloků v Temelíně podle něj zvítězí hledisko konkurenceschopnosti. "Podle mého názoru v blízkém budoucnu zvítězí myšlenka konkurenceschopnosti naší energetiky, a v návaznosti na to průmyslu a ekonomiky. Když všechny aspekty zvážíme, myslím že je nabíledni rozhodnutí," řekl ministr.

Na výsledek jednání čeká ČEZ při rozhodování o dostavbě Temelína. Návrh na stanovení pevných výkupních cen odmítají odpůrci dostavby, neboť by to prý znamenalo zvýšení ceny elektřiny pro zákazníky.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...