13. června 2012 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

E.ON a RWE chtějí po Německu miliardy za odklon od jádra

Německá jaderná elektrárna Isar1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá jaderná elektrárna Isar1. | foto: Reprofoto

BERLÍN Provozovatelé německých jaderných elektráren požadují po berlínské vládě odškodné 15 miliard eur (385 miliard korun) za to, že loni rozhodla o předčasném uzavření jaderných provozů v Německu do roku 2022. Napsal to německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Jeden z provozovatelů se kvůli tomu už obrátil na německý ústavní soud, který se jeho stížností podle listu zabývá velmi vážně.

Ústavní stížnost podala společnost E.ON, která podle deníku vyčíslila škody na nejméně osm miliard eur. Tuto sumu agentuře Reuters potvrdil i mluvčí firmy. V podobném rozsahu se pohybují nároky koncernu RWE, který se podle deníku chystá na ústavní soud obrátit ještě tento měsíc.

ČTĚTE TAKÉ:

K postupu konkurentů se prý chce připojit rovněž švédský Vattenfall, který doposud mluvil jen o žalobě na německý stát před rozhodčím soudem Světové banky v USA kvůli zmařeným investicím.

Soud musí rozhodnout, zda byla porušena ústava

Nejprve musí ústavní soudci potvrdit, že rozhodnutím vlády kancléřky Angely Merkelové byla skutečně porušena německá ústava. Příslušný senát ústavního soudu plánuje podle FAZ tento týden zaslat stížnost společnosti E.ON kabinetu, Spolkovému sněmu a dalším 63 institucím, aby k ní zaujaly stanovisko. Podle pozorovatelů to dokazuje, že nejvyšší soudní instance v zemi bere stížnost provozovatele velmi vážně, uvedl FAZ.

Jaderné elektrárny budou odstavovány od roku 2015

Vláda kancléřky Merkelové rozhodla o uzavření všech jaderných elektráren v Německu v reakci na loňskou havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nejstarší německé jaderné provozy byly utlumeny okamžitě, zbývající budou postupně odstavovány od roku 2015. Berlín plánuje jádro nahradit větším využíváním elektráren na fosilní paliva a obnovitelných zdrojů energie.

Lidovky.cz, ČTK
P. Balcar ... to se prodraží 11:59 13.6.2012

Najdete na Lidovky.cz