5. prosince 2015 18:03 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Elektřina dál rychle zlevňuje. Domácnosti po Novém roce ušetří stovky korun

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Ceny elektřiny na burze dál padají. A poznají to i čeští spotřebitelé: za elektrickou energii totiž od ledna zaplatí méně. Od Nového roku zlevníme, slibují tuzemští dodavatelé, kteří v minulých dnech zveřejnili ceníky na rok 2016. Tarify klesnou většinou o jednotky procent, domácnosti tak ročně ušetří řádově stokoruny.

Ještě před rokem stála jedna megawatthodina elektřiny na burze přibližně 940 korun, o dvanáct měsíců později už to bylo méně než 800 korun. „Zlevňuje uhlí, a proto logicky zlevňuje i elektřina. Kdyby státy omezily některé administrativní předpisy, spadly by energie ještě výrazněji,“ uvedl pro Lidovky.cz Václav Klain ze společnosti Bohemia Energy.

Zlevňovat se bude i dál

Elektrická energie je v současnosti nejlevnější za posledních 12 let. Podle energetického analytika severu Ušetří.cz Tomáše Suchého však propad cen stále ještě není u konce. „Klesající trend by měl pokračovat i v příštích letech. Není důvod, aby tomu bylo jinak,“ uvedl Suchý.

A pokles velkoobchodních cen uhlí i elektrické energie pocítí i většina odběratelů. Téměř všechny energetické společnosti totiž od 1. ledna zlevní. A firmy, které nižší ceny svým zákazníkům od Nového roku nenabídnou, plánují uvedení nových výhodnějších nabídek nejpozději na jaře příštího roku.

„Se snižováním cen počítáme. Bude záležet na tarifu, ale většina našich zákazníků ušetří jednotky procent,“ uvedl například mluvčí firmy Centopol Ladislav Šticha. A v podobném duchu se vyjádřili i zástupci ostatních velkých hráčů na tuzemském energetickém trhu. „Jen během letoška jsme zlevnili o deset procent. Další snižování cen chystáme na jaro,“ dopnila Barbora Půlpánová z ČEZu.

V praxi tak spotřebitelé během příštího roku ušetří stovky korun. Při tříprocentním poklesu cen energií (který v průměru slibuje šest největších českých energetických firem) čtyřčlenná domácnost ročně zaplatí přinejmenším o tisícovku méně. Pokud by elektřinu využívala i k vytápění, byla by úspora ještě výraznější.

Vývoj cen elektřiny na burze za poslední rok.

Vývoj cen elektřiny na burze za poslední rok.

Na nižší ceny se však od Nového roku nemohou těšit zdaleka všichni spotřebitelé. Asi polovina tuzemských odběratelů totiž ze strachu z nárůstu cen před časem uzavřela smlouvy s takzvanou cenovou fixací – dodavatelé jim v nich garantovali, že se jim cena elektřiny v určitém období nezmění – tedy nezvýší ani nesníží.

Vyšší regulované ceny

Pokles cen energií mohl být od Nového roku ještě výraznější. Energetický regulační úřad ale na konci listopadu v průměru o tři procenta zvýšil poplatky za „dopravu“ elektřiny ke spotřebitelům.

„Takových zákazníků máme asi šedesát procent,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. „Výhodnější nabídky budou moci využít až po vypršení současné termínované smlouvy,“ doplnil.

Kromě klesajících cen na burzách tlačí tuzemské energetické firmy ke zlevňování také stále silnější konkurenční boj. Dodavatelé si proto své zákazníky snaží předcházet i jinak než pouze výhodnějšími tarify. Běžnou praxí je poradenství a servis zdarma. Některé společnosti však lákají i na netradiční služby. Například RWE začalo svým odběratelům pronajímat úsporné žárovky.