14. listopadu 2011 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Elektřina zdraží, rodiny zaplatí o stovky korun víc než letos

Zelená energie - kdo ji zaplatí?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelená energie - kdo ji zaplatí? | foto: Lidové noviny

PRAHA Účty za elektřinu se českým rodinám prodraží víc, než prorokovala vláda. Běžná domácnost, která elektřinou hlavně svítí a nepoužívá k vytápění přímotopy či akumulační kamna, zaplatí v příštím roce zhruba o 700 korun víc než letos.

Tři týdny starý vládní odhad růstu cen „jen“ o čtyři procenta je podle zjištění LN příliš optimistický. Nepočítá totiž s nedávným skokovým zdražením energií na středoevropských burzách. To nastalo po rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové odstavit z provozu šest tamních jaderných reaktorů. Navíc rostou ceny uhlí a zemního plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina ČEZ - největší dodavatel energií v zemi - jako první zveřejnila, za kolik elektřinu pro své zákazníky z řad domácností a malých firem nakoupila. Průměrná nákupní cena silové elektřiny pro příští rok dosahuje 54,3 eura za megawatthodinu. Pro srovnání: to je o 13 procent víc, než činila nákupní cena proudu na tento rok.

Výhled cen elektřiny:

zdražení o 7 % (v Kč)

Příklad: běžná domácnost se spotřebou ve výši 2 MWh ročně

2011: 10 605 celkem s DPH

2012: 11 372 celkem s DPH

Poznámka: propočet se týká zákazníka skupiny ČEZ

Silová elektřina tvoří jen část celkové ceny. Porostou však i další položky. Například příspěvek na obnovitelné zdroje elektřiny se zvýší z 370 na 418 korun za megawatthodinu spotřebované energie, mírnější růst se týká i plateb za distribuci elektřiny a systémové služby.

Tím však nepříznivé zprávy nekončí. Společnost ČEZ Prodej, která zásobuje elektřinou zhruba polovinu domácností v Česku, zvýšila v září také stálý měsíční poplatek. U nejčastějšího tarifu Comfort vzrostl ze 40 na 50 korun bez DPH.

Analýzu cen elektřiny čtěte v dnešních Lidových novinách


Advantage Consulting, s.r.o.
METROLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč