20. prosince 2011 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Elektřinu drahám opět dodá ČEZ. Navzdory sporům z minula

České dráhy mění své vozy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy mění své vozy. | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA Elektrickou energii pro české železnice zajistí i v příštím roce tradiční dodavatel - ČEZ. Jak vyplývá z oznámení na portálu o veřejných zakázkách, České dráhy v příštím roce za elektřinu zaplatí celkem 1,884 miliardy korun bez DPH.

České dráhy vyhlásily na nákup elektřiny veřejnou soutěž, zúčastnily se jí čtyři dodavatelé. ČEZ vyhrál i předchozí soutěž, týkající se dodávek v letošním roce. Letošní cena je však nižší - 1,668 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Vztahy mezi oběma státem ovládanými podniky jsou přitom napjaté. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nakoupila v roce 2008 elektřinu pro železnice na tříleté období. Učinila tak těsně před nástupem ekonomické krize, kdy se ceny elektřiny vyšplhaly na rekordní hodnoty.

České dráhy a jejich dceřiná firma ČD Cargo však drahou elektřinu odmítly od SŽDC odebírat. Rozhodly se smlouvu se správcem železnic vypovědět a elektřinu raději nakoupily samy. ČEZ následně zažaloval SŽDC o náhradu škody ve výši 805 milionů korun.

Spory mezi ČEZ a Českými drahami vedly i k vypovězení smlouvy o dodávkách elektřiny v loňském roce. V posledním loňském čtvrtletí si tak České dráhy prvné vyzkoušely spolupráci s jiným dodavatelem. Nákup elektřiny pro železnici tehdy zajišťovala E.ON Energie.