10. prosince 2013 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Energetičtí hráči lobbují u Rusnoka. Společně ladí noty pro Brusel

Elektrárna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda se připravuje na jednání ohledně energeticko-klimatické politiky EU po roce 2020. V úterý dopoledne se podle informací LN v Hrzánském paláci v Praze odehraje netradiční setkání. Naproti premiéru Jiřímu Rusnokovi a vybraným členům jeho kabinetu usednou klíčoví hráči z energetického byznysu.

Kdo půjde za Rusnokem?

Ze zvučných jmen se akce zúčastní například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda představenstva EPH Daniel Křetínský či zástupci společností E. ON, RWE a NET4GAS. Přítomen má být i předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek nebo představitelé podnikatelských lobby. Důvodem neformální schůzky je právě debata o budoucí podobě energeticko-klimatické politiky EU.

Setkání zorganizoval Úřad vlády, jenž se snaží aktualizovat postoj Česka k budoucí politice EU v oblasti energetiky a redukcí skleníkových plynů.

A Lidové noviny exkluzivně získaly podklady pro jednání. Vyplynulo z nich, že se Praha snaží zpreciznit svůj pohled na věc, neboť v prvním pololetí příštího roku by o problematice měli rozhodovat premiéři členských zemí EU v Evropské radě.

Poměrně často se ve vládním dokumentu vyskytuje také téma podfinancování přenosových kapacit v EU.

Česko zdůrazňuje, že se musí ruku v ruce s podporou obnovitelných zdrojů energie investovat do modernizace evropských přenosových soustav, aby nenastávalo jejich přetížení s následnými riziky blackoutu.

Čeští úředníci jsou rovněž přesvědčení, že k dosažení stanovených cílů je nezbytné, aby se do jejich plnění zapojili i největší světoví znečišťovatelé – Čína a USA.

Více čtěte v úterních Lidových novinách.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.