10. prosince 2013 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Energetičtí hráči lobbují u Rusnoka. Společně ladí noty pro Brusel

Elektrárna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda se připravuje na jednání ohledně energeticko-klimatické politiky EU po roce 2020. V úterý dopoledne se podle informací LN v Hrzánském paláci v Praze odehraje netradiční setkání. Naproti premiéru Jiřímu Rusnokovi a vybraným členům jeho kabinetu usednou klíčoví hráči z energetického byznysu.

Kdo půjde za Rusnokem?

Ze zvučných jmen se akce zúčastní například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda představenstva EPH Daniel Křetínský či zástupci společností E. ON, RWE a NET4GAS. Přítomen má být i předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek nebo představitelé podnikatelských lobby. Důvodem neformální schůzky je právě debata o budoucí podobě energeticko-klimatické politiky EU.

Setkání zorganizoval Úřad vlády, jenž se snaží aktualizovat postoj Česka k budoucí politice EU v oblasti energetiky a redukcí skleníkových plynů.

A Lidové noviny exkluzivně získaly podklady pro jednání. Vyplynulo z nich, že se Praha snaží zpreciznit svůj pohled na věc, neboť v prvním pololetí příštího roku by o problematice měli rozhodovat premiéři členských zemí EU v Evropské radě.

Poměrně často se ve vládním dokumentu vyskytuje také téma podfinancování přenosových kapacit v EU.

Česko zdůrazňuje, že se musí ruku v ruce s podporou obnovitelných zdrojů energie investovat do modernizace evropských přenosových soustav, aby nenastávalo jejich přetížení s následnými riziky blackoutu.

Čeští úředníci jsou rovněž přesvědčení, že k dosažení stanovených cílů je nezbytné, aby se do jejich plnění zapojili i největší světoví znečišťovatelé – Čína a USA.

Více čtěte v úterních Lidových novinách.