Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Energetická revoluce: ropa z břidlic nastartuje světovou ekonomiku

Barely ropy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely ropy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Celosvětový rozvoj těžby ropy z břidlicových hornin by mohl do roku 2035 zvýšit roční produkci světové ekonomiky až o 2,7 bilionu dolarů (asi 51 miliard korun), což představuje téměř čtyři procenta navíc. Předpovídá to globální auditorská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).

Světu se uvolní nové zdroje růstu díky výraznému zlevnění nákladů na paliva, protože přebytek ropy na trhu by mohl tuto surovinu zlevnit až o 50 dolarů na barel.

ČTĚTE TAKÉ:

Těžba břidlicové ropy, která ve velkém měřítku začala ve Spojených státech až v posledních letech, by mohla během dvou desetiletí dosáhnout objemu 14 milionů barelů denně, tedy 12 procent celkové ropné produkce.

Břidlicový boom

USA v minulých letech zažily revoluci v břidlicovém plynu, díky němuž se staly v zemním plynu soběstačnými.

Ceny plynu zde prudce klesly, což vyvolalo transformaci energetiky a obnovování konkurenceschopnosti donedávna upadajících průmyslových sektorů v čele s chemií.

Podle zprávy "Břidlicová ropa: příští energetická revoluce" se tím může globální hrubý domácí produkt zvýšit ročně o 2,3 až 3,7 procenta.

Ložiska břidlicového plynu se už zkoumají po celém světě, zatímco v USA se prospektoři a těžaři vrhli na břidlicovou ropu. Její cena je na rozdíl od plynu určována globálně, takže je mnohem vyšší a stabilnější.

Dosud se těžba břidlicové ropy podílí na světové produkci klíčové suroviny pro dopravu zhruba jedním procentem, PwC však čeká její globální rozvoj.

"Nižší světové ceny ropy v důsledku zvýšené nabídky na trhu by mohly mít zásadní dopad na budoucí vývoj světové ekonomiky tím, že umožní produkovat více za stejných nákladů," uvedl podle agentury Reuters spoluautor zprávy John Hawksworth.

Nárůst dodávek ropy její celkovou spotřebu nijak podstatně nezvýší, protože poptávka po palivech není až tak dalece závislá na ceně. Sníží ale náklady na energii, což bude mít mohutný dopad na bohatství spotřebitelů, jejich poptávku, a tím i na celou ekonomiku.

Ekologičtější těžba ropy

Příznivý vliv to může mít ale i z hlediska životního prostředí.

Levnější ropa

Nižší ceny ropy uvolní do světové ekonomiky 1,7-2,7 bilionu dolarů ročně, tedy 230-370 dolarů na osobu. Velcí dovozci ropy jako Indie nebo Japonsko by díky tomu mohly zvýšit roční HDP o 4-7 procenta, zatímco Spojeným státům, Číně, Německu a Británii by to mohlo na HDP přidat 2-5 procent, uvádí prognóza.

"Jedním z efektů bude snížení nutnosti drahých a ekologicky ničivých typů těžby, jako například těžení v Arktidě nebo z ropných písků," uvedl ředitel týmu PwC pro ropu a plyn Adam Lyons.

Břidlicová ropa by měla v příštích desetiletích ceny ropy výrazně snížit a míra poklesu bude záviset na reakci ropného kartelu OPEC.

Pokud OPEC svou těžbu omezí, oslabí ropa do roku 2035 na zhruba 100 dolarů v dnešních cenách proti úrovni 133 dolarů, kterou pro 30. léta odhaduje americký Úřad pro energetické informace.

Kdyby OPEC těžbu nesnížil, mohla by průměrná cena ropy klesnout až na 83 dolarů za barel, odhaduje PwC. Cena ropy Brent se nyní pohybuje těsně pod 120 dolary za barel.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.