18. září 2012 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Plyn zlevní. Energetický úřad chystá bič na plynaře

Plyn zdraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn zdraží | foto: Shutterstock

PRAHA Až tisícovku mohou české rodiny ušetřit příští rok za spotřebu plynu. Energetický regulační úřad vedený Alenou Vitáskovou totiž podle informací LN chystá kuriózní trest pro klíčové prodejce. Za to, že málo investují do obnovy plynovodní sítě, jim sníží ceny za distribuci plynu.

„Může dojít ke snížení ceny za distribuci a přepravu plynu v průměru až o sedm procent,“ naznačuje mluvčí regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. V konečném důsledku to pravděpodobně potěší domácnosti při pohledu na roční vyúčtování celkové spotřeby. Kdo využívá plyn k ohřevu vody a vaření, může docílit roční úspory zhruba dvou set korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Úspora až tisíc korun ročně

Ještě výrazněji se zásah státního regulátora dotkne domácností ve větších domech vytápěných zemním plynem. Ty by díky nově navržené úpravě cen mohly ušetřit až tisíc korun ročně.

Třem energetickým skupinám, které v Česku vlastní distribuční sítě, se podle očekávání navrhovaný „trest“ příliš nezamlouvá. Chtějí úřad ještě přesvědčit, aby si škrtání v tarifech rozmyslel.

Více si přečtěte v úterních Lidových novinách.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz