Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Energetickým firmám se daří, výrazně zvyšují zisky

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Energetická skupina ČEZ se v prvním pololetí letošního roku musela vyrovnat s poklesem čistého zisku o 16 procent. Další velké firmy na českém energetickém trhu však své zisky dál prudce navyšují.

Příkladem může být třetí největší hráč na českém trhu s elektřinou, společnost Pražská energetika. Během první poloviny roku vydělala přes 1,8 miliardy korun, meziročně o 44 procent víc. Společnosti se podařilo meziročně navýšit tržby za elektrickou energii o 3,5 procenta, naopak náklady na pořízení elektřiny mírně klesly.

Výsledky za 1. pololetí 2011

Pražská energetika

 • čistý zisk 1,8 miliardy
  (+44,3 procenta)
 • provozní zisk 2,3 miliardy
  (+43 procent)
 • tržby 10,6 miliardy
  (+3,5 procenta)


ČEPS 

 • hrubý zisk 1,9 miliardy
  (+18,2 procenta)
 • provozní zisk 1,9 miliardy
  (+17,1 procenta)
 • tržby 7,7 miliardy
  (-1.1 procenta)

Letošní zisk Pražské energetiky vylepšil jeden mimořádný vliv – rozpuštění finanční rezervy ve výši 209 milionů korun. Rezerva se týkala sporu s dnes již neexistující společností Středočeská energetická o platby za rezervaci kapacity a přenos elektřiny.

Pražská energetika sice nakonec vyplatí odškodné ve výši téměř 58 milionů korun, zbytek rezervy ve výši sporné částky však mohla rozpustit a navýšit tak letošní zisk. I bez tohoto mimořádného vlivu by společnost dokázala navýšit zisk o víc než 30 procent. Razantní růst hlásí také společnost United Energy Trading, náležící mezi nejúspěšnější alternativní dodavatele elektřiny a plynu v Česku. Výši zisku za první pololetí nezveřejnila, tržby navýšila o čtvrtinu na 4,75 miliardy korun.

Vedení společnost očekává, že tržby za celý letošní rok překročí hranici 10 miliard korun. "Výrazného nárůstu tržeb ve srovnání s plánem jsme dosáhli díky vyšším objemům energií dodaných konečným zákazníkům, a to jak v elektřině, tak v zemním plynu," uvedl generální ředitel František Čupr.

Roste také čtvrtý největší dodavatel elektřiny a plynu na českém trhu – firma Lumius. Meziročně navýšila tržby o skoro 17 procent na 4,53 miliardy korun. Lumius utržil méně než konkurenční United Energy Trading, objemem dodávek elektřiny a plynu koncovým zákazníkům jej však překonal.

Meziroční nárůst zisku oznámil ČEPS, státem vlastněný provozovatel páteřní sítě velmi vysokého napětí. Zisk ČEPS před zdaněním narostl o 18 procent na více než 1,9 miliardy korun, zatímco tržby stagnovaly na úrovni lehce přes 7,7 miliardy korun.

Výsledky ČEPS pozitivně ovlivnilo oživení ekonomiky, které se projevilo v nárůstu spotřeby elektřiny v Česku. Společnost nicméně upozornila, že vývoj zisku je v průběhu roku nerovnoměrný. Hlavní část nákladů včetně investičních bude čerpat až ve druhém pololetí.

Vedení podniku odhaduje výši čistého zisku za celý rok na zhruba dvě miliardy korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...