Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

EU chce usnadnit výstavbu jaderných elektráren, Česko souhlasí

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN Evropská unie chce umožnit členským zemím, aby mohly subvencovat energetické koncerny při výstavbě a provozu jaderných elektráren stejně, jako nyní mohou podporovat producenty energií z obnovitelných zdrojů, napsal list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na návrh připravované směrnice Evropské komise.

Tu podle deníku podporují Česko a další země, proti jsou Německo či Rakousko. Podle mluvčího EK ale jde zatím jen o veřejné konzultace, které začnou na podzim, a komise nemíní nijak podporovat dotace do jaderné energetiky. 

Návrh směrnice podle německého deníku označuje rozvoj jaderné energetiky za jeden z cílů EU. K jeho dosažení bude moci být použita i státní podpora na "vybudování a provoz jaderné elektrárny", stojí podle Süddeutsche Zeitung v materiálu.

Veřejné konzultace začnou v září

Směrnice má podle listu dát investorům už od počátku právní jistotu možné pomoci ze strany státu. Úřady ale budou muset například prokázat, že chystaná elektrárna je nutná k zajištění dodávek energie a že nezbytné investice do ní jsou příliš vysoké na to, aby je bylo možné pokrýt výhradně ze soukromých zdrojů.

Mluvčí evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Antoine Colombani dnes řekl, že komise zahájí na podzim veřejné konzultace o nové směrnici o státní pomoci v energetice a v ochraně životního prostředí. Konzultace mají podle něj určit, zda by měl být stanoven zvláštní rámec pro posuzování státní pomoci v energetice, nebo zda by měl nadále platit nynější stav, kdy pravidla o státní pomoci platí pro všechny sektory.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí odmítl uvést, zda budou platit stejná pravidla pro jadernou energetiku i energie z obnovitelných zdrojů. Teď je to zcela otevřené a záleží na výsledku konzultací, řekl Colombani a zdůraznil, že komise žádným způsobem nechce podporovat dotace na jadernou energii. Je na členských státech, aby si samy určily svůj energetický mix, uvedl. 

Připomněl ale, že státní pomoc jaderné energetice není už nyní zakázána a že "některé členské státy zjevně chtějí jadernou energii dotovat". Pokud by chtěl v současnosti některý z členských států subvencovat jadernou elektrárnu, musí podle Süddeutsche Zeitung o povolení v každém jednotlivém případě žádat Brusel. Prověřování těchto žádostí trvá podle listu obvykle velmi dlouho a investor navíc nemá jistotu, že výsledek bude kladný.

Osm států souhlasí

Proti plánu EK se už postavila německá vláda, která však vůči němu nemůže použít právo veta, protože se rozhoduje kvalifikovanou většinou. "Německo hlasovalo proti tomu a toto stanovisko podporuji," uvedla dnes na tiskové konferenci v Berlíně kancléřka Angela Merkelová. Německo chce do konce roku 2022 zavřít všechny jaderné elektrárny v zemi.

Značně pobouřeně na zveřejnění plánu reagovali politici v tradičně protijaderném Rakousku. Ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich podle agentura APA uvedl, že proti návrhu bude se svými spojenci bojovat "na všech úrovních". Připojil se k němu i ministr průmyslu a energetiky Reinhold Mitterlehner, podle nějž se Rakousko postaví proti jakýmkoli snahám podpořit výstavbu jaderných elektráren.

Návrh naopak podle Süddeutsche Zeitung podporují Česko, Francie, Británie a Litva, které se chystají stavět další jaderné provozy. Totéž plánují i Finsko, Slovensko, Polsko či Lotyšsko.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...