Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Polsko chce povolenky zdarma pro neexistující elektrárnu

Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL/VARŠAVA Nejméně jedna z uhelných elektráren, pro které Polsko žádá zadarmo emisní povolenky v hodnotě sedmi miliard eur (177,6 miliardy korun) vůbec neexistuje. Uvedl to portál EurActiv.

Varšava v rámci unijního systému obchodování s povolenkami (ETS) podala žádost, aby zadarmo dostala povolenky v hodnotě 33 milionů eur pro uhelnou elektrárnu ve městě Lenczna na jihovýchodě země. Nicméně podle EurActivu nic nenasvědčuje tomu, že by se se stavbou elektrárny vůbec začalo.

"Není jisté, že tu bude elektrárna"
Případ pobouřil europoslance za liberální demokraty Chrise Daviese. "Jde o pokus podvést systém," řekl zákonodárce, který se zabývá ekologickými tématy.

Emisní povolenky zdarma

Podle pravidel Evropské unie emisní povolenky budou do roku 2020 zadarmo dostávat jen ty elektrárny, kde investiční proces fyzicky začal před posledním dnem roku 2008 a pokud jim byly povolenky vydány před 30. červnem loňského roku.

Na místech, kde by měla elektrárna Lenczna podle plánů francouzské společnosti GDF Suez vyrůst, jsou podle EurActivu místo staveniště jen louky, zemědělské pozemky a polní cesty. "Není jisté, že tu bude elektrárna," řekl EurActivu jeden místní zemědělec. On a další lidé tam, kde by měla vznikat uhelná elektrárna o výkonu 800 megawattů, pěstují kukuřici.

Pochybnosti jsou i u další elektrárny
Zástupci ekologické organizace Client Earth mají také pochybnosti o polské žádosti pro elektrárnu Pólnoc u severopolského Pelplina. Také zde nic podle fotografií z listopadu 2010 nenasvědčuje tomu, že tam začaly stavební práce.

ČTĚTE TAKÉ

"Když vidíte před sebou prázdné pole, na kterém se nic neděje, je zřejmé, že (investiční) proces fyzicky nezačal a že tři roky starý termín nebyl dodržen. Polská žádost je neplatná," řekl EurActivu Marcin Stockiewicz, právník organizace Client Earth.

Nikdo nekontroloval, jestli byla splněna kritéria
Dobře informovaný zdroj na ministerstvu životního prostředí ve Varšavě připustil, že seznam zařízení, pro něž Polsko žádalo povolenky zdarma, vznikal tak, aniž by kdokoliv kontroloval, zda pro výjimku vůbec splňují stanovená kritéria. Pokud by Evropská komise rozhodla, že v některých případech žadatelé o bezplatné povolenky porušili pravidla, Varšava by se s tím prý smířila.

Polsko a energie

V Polsku se 95 procent elektrické energie vyrábí z uhlí. Varšava blokuje "cestovní mapu" Evropské unie pro snižování emisí po roce 2020, která počítala s postupným omezením emisí o 80 až 95 procent do roku 2050. A pokud by se k omezování vypouštění emisí chtěla nadále zavazovat jenom Evropa, Polsko bude takové plány odmítat i v budoucnu. "Potřebujeme takovou politiku, která bude chránit průmysl," řekl EurActivu Krzysztof Bolesta, poradce polského ministra životního prostředí.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.