20. září 2012 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Brusel bude chtít po ČEZ, aby prodal víc elektráren. Kvůli monopolu

Elektrárna Dětmarovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Dětmarovice | foto: Wikipedia

PRAHA Skupina ČEZ v červnu oznámila záměr prodat jednu nebo dvě ze svých uhelných elektráren, aby se očistila od podezření z monopolního postupu ze strany Evropské komise. Komise získala vyjádření konkurenčních firem a podle předběžných informací nebude její rozhodnutí o pokračování vyšetřování pro ČEZ „příliš příznivé“.

Rozhodnutí Evropské komise o plánu společnosti ČEZ na prodej 800 megawattů z výrobní kapacity, jímž by zmírnila svou dominantní pozici na trhu, vedení společnosti pravděpodobně nepřivítá, uvedly ve čtvrtek Hospodářské noviny.

Komise dříve uvedla, že návrh ČEZ pravděpodobně odpovídá jejím požadavkům, ale že jej ještě prověří u konkurenčních firem a odběratelů, než definitivně rozhodne, zda vyšetřování zastaví. Hospodářské noviny uvedly, že komise získala vyjádření 15 energetických firem.

ČTĚTE TAKÉ:

Deník také uvedl, že komise možná vyzve ČEZ, aby prodal větší část své kapacity, když citoval účastníka šetření, podle něhož výsledek nebude pro státem ovládanou firmu příliš příznivý. List však neposkytl přímou citaci.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová uvedla, že společnost nezískala žádný náznak o výsledku. „Evropská komise provádí standardní šetření,“ řekla s tím, že v článku Hospodářských novin je řada spekulací.

Mluvčí zastoupení Evropské komise nebyla bezprostředně k zastižení. Podle Hospodářských novin řekla, že výsledky dotazování na trhu se stále ještě analyzují.

Na provoz elektráren chybí uhlí

ČEZ v červnu uvedl, že by se prodej mohl týkat elektráren Počerady, Chvaletice, Tisová spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice.

Energetický kolos uvažoval o prodeji elektráren v Počeradech nebo ve Chvaleticích již dříve, neboť od roku 2013 nemá pro tyto zdroje zajištěny dodávky hnědého uhlí, když se dosud nedohodl na ceně se společností Czech Coal podnikatele Pavla Tykače.

Czech Coal nabídl za elektrárnu Počerady 14 až 16 miliard korun a za Chvaletice 10 miliard, uvedl na začátku září list Mladá fronta Dnes.

Lidovky.cz, Reuters