26. října 2016 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Postaví Češi elektrárnu v Černé Hoře? Plán financování se zhroutil

Uhelná elektrárna (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelná elektrárna (ilustrační). | foto: Reuters

PRAHA Plán na financování stavby nové uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře s českou účastí se zhroutil a nyní se hledá alternativní řešení, informovala ve středu černohorská energetická společnost Elektroprivreda Crne Gore.

Projekt za 9,5 miliardy korun podepsala koncem září Škoda Praha ze skupiny ČEZ. Podle vyjádření mluvčí ČEZ Barbory Půlpánové projekt nadále pokračuje.

Podle Reuters ČEZ nesdělil, v čem problém spočívá. ČEZ chtěl projekt financovat s pomocí státní České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). „Variantu s ČEB a EGAP jsme preferovali, neboť by umožnila zapojení českých i slovenských společností,“ řekla Půlpánová. Financování projektu zajišťuje investor, tedy černohorská Electropriveda, Škoda Praha jen pomáhá, dodala.

Elektropriveda podle Půlpánové nyní zkoumá alternativní formy financování, preferuje odběratelský úvěr a je připravena financovat významnou část stavby z vlastních zdrojů. „Škoda Praha bude v kooperaci a se souhlasem investora volit taková dodavatelská schémata, u kterých renomovaní subdodavatelé zajistí podporu a financování od svých domácích exportních úvěrových agentur,“ dodala Půlpánová.

Zdroje blízké dohodě podle Reuters uvedly, že EPCG nebude moci s projektem pokračovat do konce letošního roku, kdy vstoupí v platnost omezení zavedená Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v oblasti financování exportu techniky pro uhelné elektrárny. Česká obchodní banka ani EGAP se k projektu zatím nevyjádřily.

Stavba elektrárny má Černé Hoře pomoci dlouhodobě zvýšit energetickou soběstačnost. Výkon zařízení je 250 megawattů, tedy jako osmina Temelína. Škoda Praha, která ve své šedesátileté historii dodala více než 40 000 MW tepelných a jaderných elektráren do celého světa, zvítězila v konkurenci devíti firem.

ČTK