Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Firma ČEZ Energetické produkty dostala pokutu 450 tisíc korun za špatné nakládání s odpadem

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: ČTK

Karviná Společnost ČEZ Energetické produkty dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 450 tisíc korun za špatné nakládání s odpadem. Šlo o pochybení spojená především s ukládáním plastů a kaučuku do revitalizovaného území bývalé skládky uhlí Dolu Dukla. Řekla to mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Proti pokutě se firma neodvolala, postih je pravomocný. Mluvčí společnosti Vladislav Sobol pochybení připustil, podle něj je za něj zodpovědná hlavně firma, která areál pro ČEZ provozuje.

Společnost ČEZ Energetické produkty zajišťuje v katastru Orlové a Dolní Suché na Karvinsku revitalizaci části území Dolu Dukla. „Složiště Kašpárkovice provozovala v rozporu se schváleným provozním řádem. Konkrétně využila neupravené stavební a demoliční odpady při terénních úpravách, zabudovala víc jak 28 tun plastů a kaučuku do terénních úprav při revitalizaci území a umožnila jiné firmě nakládat s 567 tunami odpadů, aniž by to povoloval provozní řád,“ uvedla mluvčí Nastoupilová.

ČEZ podle Sobola pracuje v areálu bývalé skládky uhlí Dolu Dukla. „Společnost ČEZ Energetické služby ji revitalizuje na místo, které bude po roce 2021 vhodné a připravené k dalšímu využití pro rozvoj regionu. Areál pro nás provozuje společnost OVEX Plus a právě z její strany došlo k porušení uvedených předpisů,“ uvedl. Firma se podle něj nezříká zodpovědnosti. „Přiznáváme, že jsme měli provozovatele areálu lépe a důsledněji kontrolovat. Proto jsme pokutu bez odvolání uhradili a zároveň zajistili, aby se podobná situace nemohla opakovat,“ uvedl.

Společnost OVEX podle Sobola své pochybení uznala a pokutu proplatila. „Situace je tak napravena. Dodavatel těch odpadů, o kterých hovoří ČIŽP, si vše na své náklady odvezl,“ dodal mluvčí.

Pochybení inspektoři odhalili při kontrole v srpnu 2019. „V areálu bylo navezeno 567 tun plastů a kaučuku, dalších téměř 29 tun plastových odpadů bylo zabudováno do terénních úprav. Dále jsme zjistili návozy a využívání neupravených stavebních a demoličních odpadů při terénních úpravách. Jednalo se o směsi betonu a cihel s příměsí dřeva, pryže a kovu, aniž by byly upraveny do podoby recyklátu,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek.

Inspektoři podle něj při stanovení výše pokuty zohlednili skutečnost, že v odpadovém hospodářství uvedená společnost dlouhodobě podniká. „Oprávněně lze tedy od takového subjektu očekávat či předpokládat velmi dobrou znalost příslušných předpisů,“ řekl Kozubek.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...