Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Gatesovi opět přispěli na tvorbu suché toalety, co má zachraňovat životy

Systém suché toalety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Systém suché toalety | foto: Cranfield University

PRAHA Bill Gates už podruhé přispěl na tvorbu suchých toalet pro země třetího světa, které by měly ve výsledku zachránit miliony životů. Toaleta má mít velice nízké provozní nálady a všechny zbytky má přeměnit v opět použitelné zdroje.

Podle expertů až 2,4 miliard lidí na světě nemá přístup k běžné, funkční toaletě. Kvůli tomu dochází ke znečišťování povrchových i podzemních zásob pitné vody. Na infekci způsobenou takto kontaminovanou vodou za rok zemřou miliony lidí. Ve výsledku by jedna zavedená toaleta měla vyjít na 0,5 dolaru za den pro deset lidí, informoval Business Insider.

Manželé Gatesovi se dlouhodobě zabývají různorodou charitativní činností a již před čtyřmi lety poprvé podpořili snahy vyvinout suchou toaletu, která by značně zlepšila životní podmínky obyvatel zemí třetího světa. Tehdy na výzkum darovali 710 000 dolarů.

Výzkumníci z Cranfieldské univerzity ve Velké Británii, kde takzvanou nano-membránovou toaletu vyvinuli, nechtěli sdělit přesný obnos peněz, který přinesla druhá vlna finanční podpory. Peníze poputují na vytvoření plně funkčního prototypu toalety a prvních zkoušek zařízení ve vybraných afrických lokalitách.

„Tahle toaleta bude využitá v hustě obydlených městských oblastech, kde hodně faktorů přispívá k tomu, že je náročné zajistit dobré hygienické podmínky,“ řekla Bussines Insideru Alison Parkerová, expertka Crafieldské univerzity na kanalizační systémy. Do špatně přístupných částí země se přesunou až poté, co se prokážou ve městech.

Maximální využití zdrojů

Toaleta funguje na otáčecím principu, kdy je uvnitř umístěna rotačka, která se vždy obrátí o 270°. Exkrementy se tak posunou na dno a tekutiny zůstanou nahoře. Pomocí nanovláken se poté oddělí vodní pára od solidního materiálu a mechanismem toalety je přeměněna ve vodu použitelnou ke všemu od zalévání květin po vaření. V nádobě pokryté voskem, který blokuje jakékoli čichové vjemy, se poté zbytky nechávají usušit. Následně se spálí a budou se využívat jako energetický zdroj.

Tento princip požaduje týdenní údržbu, takže je nutné vyškolit místní obyvatele. To ještě více zdržuje proces zavádění toalet v oblastech, kde jsou nejpotřebnější. Testovat se v Africe začnou už příští rok.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...