20. června 2012 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Gazprom letos očekává rekordní vývoz plynu

Výkonný ředitel společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonný ředitel společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv | foto:  František Vlček, Lidové noviny

MOSKVA Státní plynárenský kolos Gazprom, který má monopol na vývoz zemního plynu z Ruska, čeká v letošním roce růst svého celkového exportu plynu na rekordních 222 miliard krychlových metrů. Export do Evropy zůstane vzhledem k útlumu tamní ekonomiky na loňské úrovni.

Řekl to náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexander Medveděv, který řídí exportní divizi podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Vývoz do Evropy by měl zůstat na loňských 150 miliardách krychlových metrů. Gazprom čeká, že z exportu do evropských zemí bude mít příjmy 61 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč), řekl Medveděv. Na Ukrajinu letos počítá Gazprom s vývozem 40 miliard kubických metrů.

Gazprom počátkem roku snížil původní odhad svých letošních dodávek do Evropy o deset miliard kubíků z původních 164 miliard krychlových metrů a nyní je jeho odhad ještě mírně nižší. Vedle slabé poptávky to je důsledkem zvýšeného plnění do zásobníků.

Medveděv rovněž sdělil, že Gazprom nyní dokončuje jednání o cenách plynu s německými společnostmi E.ON a RWE a polským plynárenským monopolem PGNiG.

"Instruovali jsme naše experty, aby dokončili jednání před závěrem mistrovství Evropy ve fotbale," řekl Medveděv. Finále šampionátu Euro 2012, který se koná v Polsku a na Ukrajině, se odehraje 1. července.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podíl na evropském trhu, který je pro Gazprom klíčový, se loni zvýšil na 27 procent ze 24 procent v roce 2010. Export ruského plynu do Evropy vzrostl o zhruba osm procent. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.