11. září 2012 19:56 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Gazprom si stěžuje na EU. Musí prý snižovat ceny plynu

Gazprom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom (ilustrační foto) | foto: Reuters

MOSKVA Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom obvinil Evropskou komisi, že jej nutí ke snižování cen plynu pro odběratele. Učinil tak jen krátce po tom, co prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který má chránit zájmy ruských strategických firem v zahraničí.

Profitovat z tohoto nařízení by měl právě Gazprom a podle agentury AP by opatření mohlo zbrzdit vyšetřování, které EU vůči Gazpromu zahájila.

Evropská komise minulý týden začala zkoumat, zda státní Gazprom svým jednáním neomezuje konkurenční prostředí na trzích s plynem v zemích střední a východní Evropy. Firma kvůli své cenové politice už nějaký čas pociťuje tlak; zatímco někteří klienti si u ní vyjednali slevu, jiní hrozí žalobami.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov postoj evropských regulátorů ostře napadl a novinářům řekl, že cílem vyšetřování je donutit Gazprom, aby ceny plynu snížil. "Postoj Evropské komise lze považovat za nátlak s cílem ovlivnit ceny plynu," řekl. Stěžoval si také, že komise s Gazpromem málo spolupracuje.

"Loni komise neučinila nic, aby s Gazpromem zahájila dialog, i když to ruská vláda opakovaně nabízela," řekl Kuprijanov. Vývoj z posledních dnů proto podle něj nutí Gazprom, aby přehodnotil svou dlouhodobou strategii a začal se dívat na východ. Dál to nerozváděl, Gazprom ale už dříve naznačil, že místo na západ Evropy by mohl vyvážet raději na východ, tedy na trhy jako je Čína.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.