10. září 2014 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Gazprom přiškrtil dodávky plynu do Polska. Narušuje zásobování Ukrajiny

Zemní plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA/KYJEV Ruský Gazprom začal omezovat dodávky plynu do Polska. Snaží se tím údajně narušit obrácené toky plynu ze západu na Ukrajinu. Kyjev je nyní odříznutý od dodávek této suroviny z Ruské federace.

Omezení dodávek ruského plynu do Polska potvrdili ukrajinští i polští energetici. Polský plynárenský monopol PGNiG ve středu uvedl, že dostává z Ruska méně plynu, a to už od pondělka.

V pondělí obdržel o dvacet procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 procent méně, sdělil podnik.

„Rusko začalo omezovat dodávky, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů denně," řekl šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv.

PSALI JSME:

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že částka, kterou Moskva za plyn požaduje, je nespravedlivá a politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.

Ukrajina od září začala dovážet plyn ze Slovenska a může dovážet i z Polska a Maďarska. Obrácenými toky by mohla Ukrajina pokrýt až pětinu procent své spotřeby.

Přes Slovensko to jde

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan ve středu uvedl, že Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, řekl Prodan.

Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi dvacet miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.

Provozovatel slovenského plynovodu Eustream ve své pravidelné denní zprávě uvedl, že dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu fungují normálně.

Lidovky.cz, ČTK