21. prosince 2011 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Google dá 94 milionů dolarů na solár. Chce podpořit odvětví

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

SAN FRANCISCO Americká internetová společnost Google spojí síly s fondem soukromého kapitálu Kohlberg Kravis Roberts & Co (KKR) a bude s ním investovat do čtyř solárních projektů v Kalifornii. Google se bude na investici podílet částkou zhruba 94 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy Kč).

Vůbec první investici v tomto odvětví chystá i kanadská společnost TransCanada.

Projekty, na které se Google chystá, mají zajistit elektřinu ze slunce pro více než 13.000 obytných domů střední velikosti. Firmy už mají smluvně zajištěn odběr elektřiny ze tří projektů, které budou elektrickou energii 20 let dodávat rozvodné společnosti u Sacramenta. První tři projekty budou dokončeny začátkem příštího roku, čtvrtý o něco později.

ČTĚTE TAKÉ:

Google do takzvané čisté energie investoval už více než 915 milionů dolarů (asi 17,8 miliardy Kč), z toho zhruba 800 milionů letos. Investoval do větrných farem v Severní Dakotě, Kalifornii a Oregonu, dále do solárních projektů v Kalifornii a Německu, a také do projektu u východního pobřeží Spojených států, kde vznikají větrné farmy.

Oznámené projekty, do kterých hodlá Google s pomocí KKR investovat, nyní vlastní společnost Recurrent Energy. Ta patří japonskému koncernu Sharp. Celková kapacita těchto projektů bude činit 88 magawattů.

Google uvedl, že je zklamán z toho, že nemůže kupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů pro svá datová centra, která jsou energeticky velmi náročná. Proto prý do tohoto sektoru investuje, aby podpořil růst odvětví.

Na omezení dopadů, které aktivity Googlu zanechávají na životní prostředí, se už dlouho zaměřuje spoluzakladatel firmy Larry Page.

Do soláru investuje i TransCanada

O záměru investovat v odvětví solární energie informovala také kanadská společnost TransCanada, pro kterou to bude premiéra.

Firma zaplatí zhruba 470 milionů dolarů (asi 9,2 miliardy Kč) kanadské společnosti Canadian Solar, která pro TransCanadu postaví devět solárních projektů v provincii Ontario. Tamní vláda produkci solární energie podporuje subvencemi stejně jako některé země v Evropě, které používají výkupní ceny.

Teprve před několika dny oznámil druhý významný nákup v odvětví produkce energie z obnovitelných zdrojů americký investor Warren Buffett. Ceny solárních panelů v letošním roce klesly už asi o 40 procent, takže náklady na instalaci solárních systémů se dostaly na nejnižší hodnotu v historii.

Tento stav má zničující dopady na výrobce panelů, svědčí ale těm, kteří se chystají budovat solární stanice.

Akcie společnosti Canadian Solar na trhu Nasdaq během dne vykazovaly růst o více než 40 procent a pohybovaly se nad třemi dolary za kus. Stále jsou ale v blízkosti letošního minima, které činí 2,07 USD. Maximální cena za poslední rok byla 16,79 USD a kurz na ní byl v únoru. Ještě před zhruba třemi lety se ale akcie prodávaly za více než 45 dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.