26. května 2016 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Havárie vyřadila rafinérii v Kralupech. Petrolejáři se snaží chybějící benzin nahradit dovozem

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

PRAHA Jen na částečný výkon jede od loňského výbuchu v litvínovské chemičce Unipetrolu tamní rafinérie, vyrábějící naftu. Teď k tomu ale havárie postihla i druhou českou rafinérii stejného vlastníka – v Kralupech. K mimořádné události došlo podle informace z webu Unipetrolu na jednotce fluidního katalytického krakování už minulý týden v úterý. V neděli se podle informací LN výroba benzinu zastavila úplně.

„Byla odstavena celá výroba kralupské rafinérie. V současné době se odhaduje, že odstávka rafinérie Kralupy potrvá několik týdnů,“ vyjádřil se nyní mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Společnost už informovala své odběratele. V případě Kralup se jedná prakticky výhradně o produkci benzinu, kterého se měsíčně v Česku spotřebuje na 180 milionů litrů a jehož nedostatek se petrolejáři nyní snaží pokud možno v plné míře nahradit zvýšením dovozu.

Velkoobchodníci ujišťují, že nedostatek benzinu v Česku nehrozí, že dovozem dokáží výpadek domácí produkce nahradit. Je však otázka, za jakou cenu a na jak dlouho. „Jsme připraveni i přes omezení dodávek pohonných hmot z Kralup plnit stabilizační roli v oblasti zásobování českého trhu. V současné době navyšujeme objem importovaných pohonných hmot jak pro vlastní potřebu tak pro své partnery,“ uvedla Lenka Svobodová, mluvčí největšího státem ovládaného distributora paliv společnosti Čepro.

Petrolejářské firmy ještě nemají o důsledcích a rozsahu škod přesné informace. Situací se už zabývá i Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Potřebuje zjistit, zda výpadek v zásobování dokáží plně pokrýt dodavatelé importem nebo zda nebude po čase nutné sáhnout do krizových rezerv, které stát pro podobné účely drží a v současné době vystačí na 93 dní.

Zastavení výroby benzinu v Kralupech může trvat podle některých lidí z petrolejářské branže možná až do července. „Situaci sledujeme a jsme připraveni využít v případě potřeby všechny prostředky, aby výpadek výroby nezpůsobil nedostatek na trhu a spotřebitelé to pokud možno nepoznali na ceně,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!