Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

I když vyšší DPH neprojde, stejně teplo zdraží, říká Topolánek

Teplárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplárna - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Teplo v příštím roce opět zdraží. Pokud bude zachována současná čtrnáctiprocentní dolní sazba DPH, ceny vzrostou o dvě až sedm procent. Tvrdí to expremiér a předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Zvýšení sazby by podle něj růst cen ještě urychlilo.

Nejvýraznější růst cen se očekává u uhelných tepláren, do jejichž nákladů se promítne očekávané zvýšení cen uhlí. Naopak teplárny využívající zemní plyn by měly ceny zvyšovat jen mírně, některé dokonce díky zavedení společné výroby tepla a elektřiny mohou zlevnit. Jen mírné zvýšení cen se očekává také u tepláren spalujících biomasu, které získají podporu od státu.

Důvody pro zdražení jsou podle Topolánka ve velké míře dány vnějšími faktory. Především to jsou zásahy státu, případně vliv evropských směrnic.

ČTĚTE TAKÉ:

K růstu cen tak přispěly masivní investice tepláren kvůli splnění zpřísněných emisních limitů, zvýšení poplatků za znečištění ovzduší nebo povinné nákupy emisních povolenek. Za ně teplárny v příštím roce odvedou do státního rozpočtu přibližně 700 milionů korun.

Kogenerační výroba

Zástupci Teplárenského sdružení na tiskové konferenci rovněž uvedli, že se snaží najít způsob, jak růst cen tepla zpomalit.

Jako možnost mimo jiné uváděli přestavbu parovodů na horkovodní rozvody, které snižují energetické ztráty. Zároveň se snaží zavádět kogenerační výrobu tepla a elektřiny, což vede k účinnějšímu využití paliva.

U uhelných tepláren se do cen promítá i očekávané zdražení uhlí. Topolánek ale podotkl, že zatím není zcela jasné, jak razantní nárůst cen suroviny bude. "Je tu velká nejistota, jestli to bude o nula až sto procent," řekl. "Stát by měl vytvořit nejenom proklamativně, ale fakticky podmínky pro udržení přijatelné ceny uhlí," zdůraznil.

Teplárny se dlouho přou o ceny uhlí s těžaři a snaží se vyjednat dlouhodobé smlouvy na dodávky této suroviny. Těžební společnosti ale chtějí razantní zvýšení cen.

Topolánek dále řekl, že stát by měl přestat zatěžovat výrobu tepla dalšími požadavky. Zároveň by měl podporovat úspory energie v celém distribučním řetězci, nejen při zateplování domů. "Aby se cena tepla stabilizovala, musel by stát podporovat úspory energie už v samotné výrobě a distribuci tepla, ne jen v konečné spotřebě jako dosud," uvedl.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...