Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

I když vyšší DPH neprojde, stejně teplo zdraží, říká Topolánek

Teplárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplárna - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Teplo v příštím roce opět zdraží. Pokud bude zachována současná čtrnáctiprocentní dolní sazba DPH, ceny vzrostou o dvě až sedm procent. Tvrdí to expremiér a předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Zvýšení sazby by podle něj růst cen ještě urychlilo.

Nejvýraznější růst cen se očekává u uhelných tepláren, do jejichž nákladů se promítne očekávané zvýšení cen uhlí. Naopak teplárny využívající zemní plyn by měly ceny zvyšovat jen mírně, některé dokonce díky zavedení společné výroby tepla a elektřiny mohou zlevnit. Jen mírné zvýšení cen se očekává také u tepláren spalujících biomasu, které získají podporu od státu.

Důvody pro zdražení jsou podle Topolánka ve velké míře dány vnějšími faktory. Především to jsou zásahy státu, případně vliv evropských směrnic.

ČTĚTE TAKÉ:

K růstu cen tak přispěly masivní investice tepláren kvůli splnění zpřísněných emisních limitů, zvýšení poplatků za znečištění ovzduší nebo povinné nákupy emisních povolenek. Za ně teplárny v příštím roce odvedou do státního rozpočtu přibližně 700 milionů korun.

Kogenerační výroba

Zástupci Teplárenského sdružení na tiskové konferenci rovněž uvedli, že se snaží najít způsob, jak růst cen tepla zpomalit.

Jako možnost mimo jiné uváděli přestavbu parovodů na horkovodní rozvody, které snižují energetické ztráty. Zároveň se snaží zavádět kogenerační výrobu tepla a elektřiny, což vede k účinnějšímu využití paliva.

U uhelných tepláren se do cen promítá i očekávané zdražení uhlí. Topolánek ale podotkl, že zatím není zcela jasné, jak razantní nárůst cen suroviny bude. "Je tu velká nejistota, jestli to bude o nula až sto procent," řekl. "Stát by měl vytvořit nejenom proklamativně, ale fakticky podmínky pro udržení přijatelné ceny uhlí," zdůraznil.

Teplárny se dlouho přou o ceny uhlí s těžaři a snaží se vyjednat dlouhodobé smlouvy na dodávky této suroviny. Těžební společnosti ale chtějí razantní zvýšení cen.

Topolánek dále řekl, že stát by měl přestat zatěžovat výrobu tepla dalšími požadavky. Zároveň by měl podporovat úspory energie v celém distribučním řetězci, nejen při zateplování domů. "Aby se cena tepla stabilizovala, musel by stát podporovat úspory energie už v samotné výrobě a distribuci tepla, ne jen v konečné spotřebě jako dosud," uvedl.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!