Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Miliardový výprodej ČEZ v Bulharsku padá k zemi

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

SOFIE Jeden z největších obchodů tuzemské energetické jedničky ČEZ míří k totálnímu neúspěchu. Bulharský antimonopolní úřad nepovolil prodej bulharských aktiv ČEZ. Informaci přinesla agentura Reuters.

Vedení skupiny o odchod z balkánské země usilovalo několik let, dle svých slov i kvůli nevlídnému nastavení tamějších politiků a úřadů. Tento „exit“ je však nyní v ohrožení, což v důsledku může mít negativní vliv na cenu bulharského majetku ČEZ. Zájemce o koupi tamní distribuční a prodejní síť za 8,5 miliardy, firma Inercom, se nyní může proti rozhodnutí odvolat. Jak LN informovaly v dubnu, ČEZ by nyní mohl oslovit společnost, která ve výběrovém řízení energetického kolosu skončila na druhém místě - indické konsorcium společností Future Energy a India Power.

LN nahlédly do rozhodnutí antimonopolního úřadu a zjistily, že kritika kontrolorů se opírá o dvě zásadní výhrady. Regulátorům vadí takzvaná „horizontální koncentrace“ spočívající obavě, že nákup firmou Inercom by pokřivil trh v oblasti fotovoltaických elektráren. Druhým bodem rozhodnutí úřadu byla takzvaná „vertikální koncentrace“, dle níž regulátor nedoporučil, aby firma Inercom získala distribuční a prodejní síť ČEZ vzhledem k její důležitosti pro energetický systém Bulharska.

Zástupci Inercomu bulharskému pro deník Dnevnik uvedli: „Jsme překvapení rozhodnutím. Detailně prostudujeme jeho argumenty a v následujících dnech se rozhodneme, jak budeme dák postupovat.“

Obchod od počátku letošního roku vyvolával kontroverze. Jak totiž v lednu LN upozornily, otazníky vyvolávala hlavně firma Inercom. V oboru nijak známá společnost budila pochyby zejména kvůli tomu, zda a od koho sežene potřebné peníze na uhrazení nákladného obchodu ve výši 8,5 miliardy korun. Z informací, které LN zveřejnily v únoru, vyplynulo, že Inercom peníze sháněl u pochybných podnikatelů a neprůhledných firem. Bylo s podivem, že vedení ČEZ takové informace nevadily, a manažeři i nadále stáli o to kontrakt s Inercomem dotáhnout do finále.

„Seznámíme se s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Pak se rozhodneme, jaké další kroky podnikneme,“ řekl LN tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zdroje LN blízké české i bulharské vládě v několika posledních dnech informovaly, že Inercom nebude schopen potřebné finanční zdroje sehnat. Spekuluje se, že od financování obchodu Inercomu couvl gruzínský miliardář s ruskými konexemi Paata Gamgoneišvili, který se objevil v Paradise Papers či Offshore Leaks. Na začátku března LN informovaly, že od transakce daly ruce pryč i dvě banky – Fibank a Bulharská rozvojová banka – se kterými původně firma počítala.

Obchod se zejména v Bulharsku stal terčem ostré kritiky jak ze strany opozice, tak vlády premiéra Bojka Borisova. Výběr firmy Inercom kritizoval i český premiér Andrej Babiš (ANO). Největší obavy měl ale jeho bulharský protějšek, který v roce 2013 kvůli dění kolem ČEZ neustál tlak veřejnosti a rezignoval na post předsedy vlády. Bulhaři tehdy masivně demonstrovali proti vysokým cenám energií. V důsledku nepříjemných zkušeností a tlaku, který na Borisova začala vyvíjet nyní pozice, tamní vláda projevila v březnu zájem majetkově Inercom ovládnout a získat tak nad firmou kontrolu. Síť, o kterou Inercom usiluje, obsluhuje tři miliony obyvatel, takže jde o navýsost politickou a bezpečnostní záležitost.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!