30. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Jako z Orwella: Australané budou mít daň, o které nesmí mluvit

Chladicí věže elektrárny Loy Yang východně od Melbourne ve státě Victoria. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chladicí věže elektrárny Loy Yang východně od Melbourne ve státě Victoria. | foto: Reuters

Australské obchody a restaurace by mohly dostat pokutu až milion dolarů, kdyby jejich zaměstnanci "křivě" promluvili o nově zaváděné uhlíkové dani nebo zveličili její možné dopady, napsal britský deník Daily Telegraph.

Uhlíková daň bude v Austrálii zavedena 1. července. Na dodržování "mlčenlivosti" mají podle deníku dohlížet policejní týmy, které budou provádět kontroly přímo v terénu.

ČTĚTE TAKÉ:

Povoleny nejsou ani negativní komentáře do telefonu

Lidé pracující v podnicích, které daň budou platit, by se měli vyhnout osočujícím komentářům do telefonu, na půdě obchodu nebo na setkáních, píše deník. Varování se vztahuje také na reklamu, štítky na výrobcích, webové stránky, faktury, smlouvy a vyjednávání o smlouvách, řekl Daily Telegraphu Michael Schaper, místopředseda komise ACCC, která je na vládě nezávislým orgánem a monitoruje ceny, práva spotřebitelů a obchodníků a konkurenční chování.

Internetový průvodce daní

ACCC spustila spustila na svých stránkách internetového průvodce uhlíkovou daní. Podívat se na něj můžete zde: www.accc.gov.au/carbon. Firmy tam najdou kompletní přehled toho, co můžou a co ne.

Místopředseda komise australskému deníku Herald Sun řekl, že společnosti, kterých se daň týká, mají právo zvýšit ceny bez uvedení důvodu. "Je to obvyklá praxe," uvedl.

"Pokud budou ale podnikatelé na daň házet špínu, musí být schopni svoje stížnosti odůvodnit a nepoužívat daň jako zástěrku pro to, že musejí zaměstnancům vyplácet vyšší mzdy nebo platit vyšší nájemné," uvedl místopředseda ACCC. Komise může také po podnikatelích chtít, aby doložili, že ceny skutečně zvedli kvůli uhlíkové dani.

Uhlíková daň v Austrálii

Australská vláda schválila uhlíkovou daň loni v listopadu. Jejím cílem je efektivnější využití energií, které jsou používány k výrobě a na přechod od elektřiny k plynu. Uhlíková daň byla pro 500 největších znečišťovatelů stanovena na 23 australských dolarů (435 korun) na tunu. Od července 2015 bude zavedeno obchodování s emisními povolenkami.


rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz