9. srpna 2012 12:09, aktualizováno  14:11 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Je to nejškodlivější zákon, řekl Klaus a vetoval energetické štítky

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona o hospodaření energií, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně jako u elektrospotřebičů. V odůvodnění uvedl, že na základě nejasné terminologie stavebníkům novela ukládá řadu zákonem vynutitelných povinností.

Směrnice EU, kterou novela do české legislativy zavádí, podle Klause nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděli, co je pro ně dobré. O prezidentově vetu informoval jeho mluvčí Radim Ochvat.

Energetické štítky

Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Nové opatření má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů.

Novela zavádí také povinnost instalovat měřiče tepla v bytech s ústředním topením. Nové pravidlo vyplývá z nutnosti zavést novou evropskou směrnici.

Energetické štítky budou muset podle zákona, který budil rozpaky ve sněmovně a senátem prošel jen nejnižším možným potřebným počtem hlasů, od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji jednotlivých bytů. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit až od roku 2016. Již existující budovy budu získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to podle zákonem určené plochy.

"Samotnou směrnici Evropského parlamentu a Rady o snížení energetické náročnosti budov považuji za výsledek dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly. Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů," uvedl Klaus.  

ČTĚTE TAKÉ:

'Na své by si přišli jen obchodníci s technologiemi,' říká Klaus

"Protože zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících „obnovitelné“ zdroje energie a také státem požadované audity, na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat," vysvětlil prezident své rozhodnutí.

'Je to nejškodlivější zákon pro svobodnou společnost'

Změna směrnice z roku 2010 podle Klause nutí členské státy nejen k zateplení veřejných budov v souvislosti s rekonstrukcí, ale dokonce i k rekonstrukci samotné i v případě, kdy ta by za běžných okolností vůbec nebyla nutná. To by podle studií ministerstva průmyslu a obchodu jen u nás stálo 10 až 30 miliard korun.

Podle zástupců Hnutí Duha by ale zákon by srazil domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil závislost České republiky na fosilních palivech, tedy na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska. "Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona," uvedl Miroslav Pech z Hnutí Duha. Český zákon však jde podle prezidenta ještě dál, než vyžaduje EU.

Nepřihlíží dostatečně k místním, například klimatickým, podmínkám či způsobu užívání budov. K vrácení zákona ho prý i z těchto důvodů ve svých dopisech vyzvali nejen jednotliví občané a jejich skupiny, ale i senátorské kluby ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

ČTĚTE VÍCE:

"Svým pojetím a účelem se zákon řadí vůbec k těm nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis jsem byl jako prezident republiky kdy požádán. Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda," shrnul své argumenty pro veto Klaus.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz