Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Jednotná cena pro EU? Mocnosti jednaly o dodávkách ruského plynu

Evropská unie chce prosadit, aby všechny členské státy osmadvacítky platily za dodávky ruského plynu jednotnou cenu. Řekl to ve Varšavě evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie chce prosadit, aby všechny členské státy osmadvacítky platily za dodávky ruského plynu jednotnou cenu. Řekl to ve Varšavě evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. | foto: ČTK

VARŠAVA Evropská unie chce prosadit, aby všechny členské státy osmadvacítky platily za dodávky ruského plynu jednotnou cenu. Řekl to ve Varšavě evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Komisař jednal s polským premiérem Donaldem Tuskem, který je velkým zastáncem energetické unie a společného nákupu ruského plynu.

Po schůzce s ministry energetiky Ruska a Ukrajiny Oettinger poznamenal, že k zákazníkům v Evropě by měl plyn bez problémů plynout nejméně do konce května. Po tuto dobu budou všechny tři strany o situaci dál vyjednávat.

Energetická závislost Evropské unie

Premiér Tusk dlouhodobě volá po omezení energetické závislosti EU na Rusku. Podle něj by měla vzniknout energetická unie, která by koordinovala zajištění energetických surovin pro všechny státy EU a zajistila by zdroje plynu ve větší míře mimo Rusko. K tomu by ale bylo potřeba, aby začal plně fungovat vnitřní energetický trh unie, zlepšit by se musela také infrastruktura pro tok plynu.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v reakci uvedl, že Oettingerova iniciativa je určitě zajímá, ale obtížně proveditelná. S firmou Gazprom má totiž řade zemí a firem dlouhodobé smlouvy s různou dobou platnosti. Tyto smlouvy jsou stále platné, upozornil ministr.

Také předseda rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur považuje jednotnou cenu zemního plynu pro unijní státy za obtížně přijatelnou. "Cena energií je významným vstupem pro průmyslovou výrobu a ekonomiku národního hospodářství obecně. Jednotlivé státy mají rozdílnou ekonomickou úroveň, rozdílnou produktivitu průmyslu i rozdílné sociální prostředí," řekl Zaur ČTK.

Krize v dodávkách ruského plynu

Oettinger v polské metropoli jednal s ministry energetiky Ruska Alexandrem Novakem a Ukrajiny Jurijem Prodanem i zástupci firem z obou zemí, a to zejména kvůli hrozící krizi kolem dodávek ruského plynu. Shodli se na dalších dvou setkáních ještě tento měsíc. Dnes prý diskutovali věcně a ze všech stran s dobrou vůlí.

Příští schůzka se uskuteční už za dva týdny, další pak na konci května. Zabývat by se měly všemi stále otevřenými právními i hospodářskými otázkami kolem dodávek plynu.

"Ukázalo se, že (ruský) Gazprom i (ukrajinské firmy) Ukrtransgas a Naftogaz chtějí udělat vše, aby splnily své závazky spojené s dodávkami členským zemím EU," poznamenal Oettinger. Přinejmenším po dobu vyjednávání, tedy po celý květen, podle něj všichni účastníci dnešních jednání slíbili, že dodávky přerušeny nebudou.

Evropská komise pomůže ekonomické stabilizaci ukrajinského Naftogazu, uvedl eurokomisař. Hodlá prý být také nestranným prostředníkem v otázkách "spravedlivé a oprávněné ceny" za plyn.

Moskva si stěžuje, že jí Kyjev nesplácí dluhy za dodávky, což může podle ní mít dopady i na přepravu suroviny do unie. Ukrajinský ministr Prodan dal najevo, že v případě nedohody s Moskvou by se Kyjev zřejmě obrátil na arbitrážní soud ve Stockholmu. Nynější ceny označil za diskriminační.

"Snažili jsme se najít společnou půdu. Mluvili jsme o objemech dodávek v příštích měsících, cenách mezi Naftogazem a Gazpromem," poznamenal Oettinger. Vyřešena také není problematika budování a velikosti zásob ukrajinské firmy pro příští měsíce a pro zimní období. Diskuse se ale dotkla také modernizace ukrajinské tranzitní sítě.

Ruský ministr Novak novinářům řekl, že Gazprom vystaví Ukrajině účet za plyn k 16. květnu. Pokud Kyjev do konce měsíce nezaplatí, může prý Rusko od června dodávky omezit. Novak varoval, že v takovém případě by to mohlo vést k nepovolenému odběru plynu určeného pro EU ukrajinskou stranou. Moskva podle něj čeká z Ukrajiny informaci, jak velkou část z půjčky, kterou Kyjevu poskytl Mezinárodní měnový fond, země použije na splátku svého dluhu a zaplacení nynějších dodávek.

Spor na Ukrajině

Rusko-ukrajinský spor o plyn dál prohlubuje napětí na Ukrajině, kde se na východě země po anexi Krymu Ruskem zvýšila aktivita proruských separatistů. Ozbrojenci, kteří žádají připojení východní Ukrajiny k Rusku obsadili v posledních týdnech státní úřady v řadě měst. Ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov obnovil brannou povinnost a armáda dnes zahájila ofenzivu proti separatistům.

Ruský plynárenský monopol Gazprom ve středu oznámil, že dluh Ukrajiny za dodaný ruský plyn po započtení dubnových nedoplatků stoupne na 3,5 miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč), z nynějších 2,2 miliardy dolarů. Společně s nedávno ohlášeným požadavkem platby za neodebraný plyn by se tak celkové pohledávky uplatňované Gazpromem vůči Ukrajině vyšplhaly na téměř 15 miliard dolarů (zhruba 300 miliard Kč).

Ruská firma v úterý varovala, že spor s Ukrajinou ohledně ceny plynu by mohl narušit její vývoz do Evropy. Ve středu nicméně zopakovala, že dodávky přes Ukrajinu do Evropy zůstávají beze změny.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pondělí prohlásil, že Ukrajina urychleně zaplatí svůj dluh 2,2 miliardy dolarů, pokud Gazprom sníží cenu plynu zpět na původně dohodnutou úroveň. Gazprom na počátku dubna ohlásil zvýšení ceny plynu pro Ukrajinu o 44 procent.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...