Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Šedá eminence Erste: Přál bych České spořitelně větší ziskovost

Jozef Sikela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jozef Sikela | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Jozef Síkela je šéfem korporátního bankovnictví mocné rakouské bankovní skupiny. Do vedení Erste přišel ze Slovenské sporiteľny, kde dokázal výrazně zvednout zisky. Podobně by to chtěl vidět i v Česku a dalších zemích. „Nikdo nám neřekl, že se to nedá,“ říká Síkela.

Index: Erste Group loni všechny šokovala nečekanou ztrátou. Nemůže se něco podobného opakovat?
Banka je ve velmi slušné kondici. To ostatně dokazuje, že pololetní provozní výsledek ve výši 694 milionů eur předčil očekávání trhu. A co je důležitější, že se na něm podílely všechny země Erste. Jediná země, která ještě není v černých číslech, je Maďarsko. Tam ale máme naději na pozitivní obrat. Bankovní daň bude od roku 2016 snížena a věříme, že vláda splní své sliby v duchu memoranda o porozumění, které letos podepsala s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Očekáváme, že v zisku tu budeme již příští rok.

Index LN.

Index: Nevyčítáte si vstup do Rumunska, ohledně něhož panovala velká očekávání, která však nebyla naplněna?
Velmi dlouho se spekulovalo, jestli cena, kterou jsme zaplatili v době akvizice, byla opodstatněná. Jenže v té době se o rumunskou BCR zajímalo velmi mnoho institucí. Rozdíl mezi tím, co jsme nabídli my a druhý v pořadí, přitom nakonec nebyl ve stovkách milionů eur. Před krizí se prostě hodně platilo i v Rumunsku i na Ukrajině a dalších zemích. Některé instituce byly schopné dát za banku na Ukrajině pětinásobek účetní hodnoty.

Index: Žádného kostlivce se už tedy bát nemusíme?
Myslím, že ne. Naopak se nám stává, že dnes rozpouštíme některé opravné položky, které jsme vytvořili, protože jsme byli příliš opatrní a pesimističtí. Samozřejmě jsme udělali některé chyby, které se stávají, když přebíráte banku. My jsme se poučili, portfolio půjček postupně vylepšujeme.

Index: Vracíte se teď po vyčištění špatných úvěrů v Rumunsku k původním očekáváním?
Já si myslím, že žádná očekávání se už nevrátí do doby před krizí. Trh se dramaticky změnil a změnil se i pohled investorů na střední a východní Evropu. Vracíme se k ekonomickým očekáváním, která jsme měli, ale korigovaným.

Proč musel odejít šéf České spořitelny, co největší tuzemskou banku čeká a profil bankovní skupiny Erste Group čtěte v magazínu Index, který vychází jao příloha pondělních Lidových novin.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...